Sütlaç Kaç Kalori

Sütlaç Kaç Kalori

Sosyal Medyada Paylaşın

Sütlaç kaç kalori sorusunun cevabı kilo vermek isteyenler ve formunu korumaya özen gösterenler için oldukça önemlidir. Kilo sorunumuz olmasa da sağlıklı beslenebilmek için yediğimiz gıdaların kalori değerini bilmekte fayda var. Zayıflamak isteyenlerin en çok zorlandıkları konulardan birisi de tatlı krizlerini bastırmaktır. Çoğunlukla bu konuda meyvelerden yardım alınsa da bazen tatlı yeme isteğinin önüne geçilememektedir. Bu tür durumlarda düşük kalorili tatlılardan az miktarda tüketmek bu krizleri atlatmaya yardımcı olabilir. Düşük kalorili tatlı denince aklımıza gelen ilk seçenek elbette ki sütlü tatlılar olmaktadır. İçeriğinde süt bulunan bu tatlılar şerbetli olanlara nazaran daha besleyici ve sağlıklı olması bakımından da avantajlıdır. Bu yazımızda en sevilen sütlü tatlılardan birisi olan sütlacın kalori değeri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1 Porsiyon Sütlaç Kaç Kalori

1 porsiyon sütlaç kaç kalori sorusunun cevabı sütlacın içeriğindeki malzemelere göre değişebilir. Sütlaç yapımında kullanılan ana malzemeler süt, toz şeker, pirinç ve pirinç unudur. Bu malzemelerin dışında içine ekstra malzemeler ilave edilip, üzerine de tarçın ve fındık gibi malzemeler eklenerek tüketilebilmektedir. 1 Porsiyon sütlacın kalori değeri bu porsiyonun büyüklüğüne göre de değişebilir. Klasik süt, pirinç, pirinç unu ve toz şeker ile yapılan orta büyüklükte 1 porsiyon sütlaç ortalama olarak 265 kalori içermektedir. 1 kase fırın sütlaç ortalama 286 kalori değerine sahiptir. Fındıklı tarçınlı sütlaç sevenler de bu tatlının kalori değerini merak edebilirler. 1 porsiyon fındıklı tarçınlı sütlacın yaklaşık olarak 285 kalori içerdiğini söyleyebiliriz.

Diyet Yapanlar Sütlacı Nasıl Tüketmeli

Diyet yapanların tüketebileceği en ideal tatlı olan sütlaç içerdiği kalori göz önünde tutularak 1 porsiyonu ; 1 dilim ekmek, 1 bardak süt ve 2 tane meyve yerine geçmektedir. Diyet programında buna göre bir düzenleme yapılarak sütlaç tüketilebilir. Mümkünse yarım porsiyon olarak tüketilmesi daha uygun olacaktır. Özellikle düşük kalorili diyet yapanlar sütlaç tüketimi konusunda dikkatli olmalı ve uygun malzemeler kullanarak diyet sütlaç yaparak bunu tüketmelidir.

Az Kalorili Sütlaç Nasıl Yapılır

Düşük kalorili yani diyet sütlaç yapmak için toz şeker yerine tatlandırıcı kullanılabilir. Bu şekilde 1 porsiyon sütlaç 90 kaloriye kadar düşürülebilir. Ayrıca sütlacın yapımında tam yağlı süt yerine yağsız süt kullanarak bu oranı biraz daha aşağı çekmek mümkündür. Tatlandırıcı kullanılarak yapılan sütlacın tadı hoşunuza gitmeyebilir. Bu durumda sütlacı tatlandırıcı yerine toz şeker ile yapabilir, kullanacağınız şeker oranını mümkün olduğunca az tutarak düşük kalori içeren sütlaç yapabilirsiniz.

Diyet yapanlarda sütlaç tüketimi hakkında verdiğimiz bu bilgiler sağlıklı beslenmek isteyen herkes için geçerlidir. Besleyici ve az kalori içeren bir tatlı tüketmek isteyenler için en ideal seçim sütlaç olabilir. Bu tatlıyı yağsız süt kullanarak ve malzeme listesindeki şeker oranını düşürerek daha düşük kalorili olarak pişirebilirsiniz. Tatlının üzerine ilave edeceğiniz tarçın ve fındık gibi ekstra malzemelerin kalori oranını arttıracağını da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir