Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Tahta mandallar ile dekoratif sepet yapımı hem eğlenceli hem de son derece yaratıcı bir hobi çalışmasıdır. Hiç bir el becerisi olmadığı ya da daha önce bu tür çalışmalar yapmadığı halde bile herkesin kolaylıkla yapabileceği bu çalışma, evde bulunan malzemeler ile yapılıyor. Çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için de son derece eğlenceli bir aktivite olabilecek mandallar ile dekoratif sepet yapımını detaylı şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Nasıl Yapılır

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı Malzemeleri

  • Hazırlamak istediğiniz sepet boyutuna göre plastik yoğurt kabı
  • Yeterli miktarda tahta mandal
  • Mandalları çıkarmak için kerpeten
  • Zımpara
  • Güçlü bir yapıştırıcı
  • İstediğiniz renkte ahşap boyası
  • Vernik
  • Süslemek ve sap kısmı için çeşitli malzemeler

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Yapımı Aşamaları

Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Nasıl Yapılır
Tahta Mandallar ile Dekoratif Sepet Nasıl Yapılır

Tahta mandallar ile dekoratif sepet yapmak için ilk olarak kabı güzel bir şekilde yıkayıp kurulayın. Ardından mandalları açılma, kapanma yerlerinden kerpeten ile dikkatli bir şekilde ayırın. Bütün mandalların sadece tek tarafı kalsın. Daha sonra mandalların düz gelen kısımlarına biraz yapıştırıcı sürüp kabın üzerine yapıştırın. Hafif bastırıp tam tutmasını sağlayın. Ardından diğer mandallara da aynı işlemi yapıp sepetin ilk aşamasını tamamlayın. Sonraki aşamada mandalların üzerine pürüzler varsa zımparalayın. Yok ise zımparaya yapmaya da gerek yoktur. Pürüzsüz mandalların üzerine istediğiniz renk bir boya ile boyama yapın. Örnek çalışmada kahve rengi kullanılmış ancak başka renkte tercih edilebilir. Boyanın tam rengini vermesi için 2 kat yapılabilir. İsterseniz boya yapmadan sadece vernik ile de hoş bir renk elde edebilirsiniz. Boya ve vernik işlemlerinden sonra dekoratif sepetin süslemelerine geçebilirsiniz.

Dekoratif sepet için sepetin boyutuna uygun bez astar kullanabilirsiniz. Özellikle ekmeklik şeklinde kullanılacak sepetler için bu mutlaka gereklidir. Sepetin sap kısmı için ince halat ip kullanılabilir. Geri kalan süslemeleri kendi zevkinize göre kendiniz hazırlayabilirsiniz. İsterseniz tahta mandal yerine uygun büyüklükte plastik mandallar da kullanabilirsiniz. Bu şekilde de çok hoş çalışmalar ortaya çıkarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir