Takı Alerjisi

Takı Alerjisi

Sosyal Medyada Paylaşın

Takı alerjisi sadece bayanlarda değil erkeklerde de görülen bir problemdir. Fakat bayanlar daha çok takı kullandığı için onlarda daha çabuk kendini belli eden bir cilt problemidir. Bayanların en büyük zevklerinden birisi de takı takmaktır. Boynumuzu, parmağımızı, kulağımızı çeşit çeşit takılarla donatırız. Fakat bazılarımız bu zevkten mahrum kalır, çünkü takı taktığında o bölgede kaşıntı, kızarıklık, kabarcık ve hatta yaralar oluşur. Tek çare hemen o takıyı çıkarmak ve bir daha da takmamaktır. İşte bu nahoş durumun adı metal alerjisidir, alerjik reaksiyona neden olan metaller çoğunlukla takılarda kullanıldığı için, bu durum takı alerjisi olarak da adlandırılır.

Takı Alerjisi

Yabancı bir maddenin temasına, derinin verdiği tepkiye metal alerjisi denir. Bu alerjiye sebep olan metallerin başında nikel gelir ve ne yazık ki nikel de çoğu imitasyon takıda bulunur. Erkeklerde takı takma merakı fazla olmadığı için, onlarda metal alerjisine nadiren rastlanır. Sadece takılarla da iş bitmiyor. Metal düğmeler, kemerler, fermuarlar, tokalar ve daha birçok aksesuarlar da aynı soruna yol açıyor.

Metal alerjisi olan bayanların saf altın ve gümüş takıları tercih etmesi, kıyafetlerde de naylon aksesuarlar kullanması gerekiyor. Ne yazık ki bu alerjinin kalıcı bir tedavisi yok. Tek yapmanız gereken takı alerjiniz varsa, metallerin teninize temas etmesinden kaçınmak olacaktır. Ben takı takmadan duramam diyenler de bütçelerinin el verdiği kadar, altın ve gümüş takı alıp kullanabilirler.

Bir kadın için takı alerjisi elbetteki kötü bir durum fakat birkaç saat takacağınız minik bir küpe bile, sizi günlerce rahatsız edecek kabarcıklara neden olabilir. Takı alerjisi için bazı koruyucu kozmetik ürünler vardır, doktorunuzun tavsiyesiyle bunlardan kullanabilirsiniz. Yalnız şunu unutmamak gerekir ki bu kozmetik koruyucuların etkisi birkaç saattir. Bu tür ürünler günlük kullanım için değil, daha çok özel durumlar için tercih edilebilir.

Takı alerjisi nasıl anlaşılır derseniz bunu anlamanın en kolay yolu metal ile temas eden bölgede meydana gelen kızarıklık, yanma, kaşıntı ve deri döküntüsüdür. Bunu ilk zamanlarda anlamak zor olsa da ilerleyen dönemlerde kişi durumun farkına varmaktadır. Bu tür bir durumda cilt doktoruna giderek gereken önlem alınmalıdır.

Plaj Takıları ve Özellikleri * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir