Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Pilav denilince çoğumuzun aklına ilk gelen pirinç pilavıdır. Her tür yemeğin yanında tamamlayıcı olarak sunulabilen pirinç pilavında en önemli nokta tane tane ve beyaz olmasıdır. Ana yemeklerin yanında servis yapılabilecek tane tane pirinç pilavı tarifi ve detaylarına sizi fazla bekletmeden geçmek istiyoruz.

Malzemeler

  • 3 su bardağı sıcak su
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 Türk kahvesi fincanı arpa şehriye
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tane tavuk bulyon
  • İsteğe göre tuz

Yapılışı

Pirinç pilavını pişirmeye başlamadan önce ön hazırlık olarak pirinçleri, bir süzgeç yardımı ile yıkayın. 4-5 kere bol suyun altına tutup su berraklaşana kadar yıkayın. Bir kap içinde 3 su bardağı sıcak su ve 1 adet tavuk bulyonu, bulyon eriyene kadar karıştırın. Ön hazırlıktan sonra pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için ilk olarak uygun bir tencereyi ocak üzerine alın. Tereyağını tencere içine alıp eritin. İsterseniz yağın yanmaması için biraz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Yağ eridikten ve ısındıktan sonra arpa şehriyeleri ekleyin. Rengi değişene kadar kavurun. İsterseniz arpa şehriye yerine aynı miktarda tel şehriye ya da yıldız şehriye de kullanabilirsiniz. Rengi değişen şehriyelerin yanına yıkadığınız pirinçleri ekleyip tahta kaşık ile karıştırarak kavurun. Yaklaşık 5 dakika hiç durmadan karıştırarak kavurun. Kavrulan pirinç ve şehriyelerin üzerine suyunu ekleyin. Bir iki kez karıştırın ve ardından tencere kapağını kapatın. Kapalı şekilde 15 dakika kadar pişirin. Bu süre içinde pilavı ara ara kontrol edebilirsiniz. Ancak çok sık kapağını açmamaya gayret edin. Cam kapaklı tencere kullanırsanız kapak kaldırmadan pilavın pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Pilav piştiğinde üzerinde göz göz delikler olacaktır. Bu aşamada altını kapatabilirsiniz. Pilavın altını kapattıktan sonra ocak üzerinden alıp kaşık ile karıştırın. Temiz bir kağıt havlu serip kapağı yeniden kapatın. İyice demlendirip servis yapabilirsiniz.

Tane tane pirinç pilavı yapmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biraz bahsettik… Daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?“konusuna göz atabilirsiniz. Bu iki konumuz ile sizde lezzetli ve tane tane pirinç pilavı hazırlayabilirsiniz. Pilav yapmanın püf noktaları hakkında detayları bir yere kaydedebilir, sevdikleriniz ile de paylaşıp onların da harika pilavlar hazırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir