Tavuk Ciğeri Kavurması

Tavuk Ciğeri Kavurması Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Tavuk ciğeri kavurması tarifi evde pratik ve lezzetli yemekler pişirmekten hoşlananların dikkatini çekebilir. Ciğer kavurması denince akla çoğunlukla kuzu ve dana ciğeri kavurması gelse de tavuk ciğeri kavurması da yapılmaktadır. Dana ve kuzu ciğeri pahalı olduğu için tavuk ciğeri bunlara güzel bir alternatif olabilir. Evde hesaplı malzemeler kullanarak lezzetli bir ciğer kavurması pişirmek isterseniz tavuk ciğeri tarifi ve malzeme listesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tavuk Ciğeri Kavurması Tarifi

Tavuk ciğeri kavurması sade, baharatlı ya da sebzeli olarak pişirilebilir. Klasik tavuk ciğeri yapmak isterseniz bunu sade olarak pişirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız kavurmanın lezzetli olması için taze tavuk ciğeri kullanmalı ve yemeği yapmadan önce tavuk ciğerini güzelce temizlemeli, üzerindeki fazla yağ ve sinirleri almalısınız. Bu şekilde ciğer daha yumuşak ve lezzetli olacaktır. Tavuk ciğerinin kolay pişmesi için bunu bıçak ile uygun büyüklükte doğramanız gerekmektedir. Daha önceden bu pratik yemeği pişirmeyenler için aşağıda, tavuk ciğeri kavurması tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz. Tavuk ciğerini yanına pirinç pilavı ve salata yaparak güzel bir akşam yemeği menüsü oluşturabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo tavuk ciğeri
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Tuz

Tavuk ciğeri kavurmasını baharatlı olarak yapmak isterseniz damak tadınıza uygun oranda karabiber, kimyon, pul biber, kekik gibi baharatlar da kullanabilirsiniz. Bu malzeme listesi ile 2 kişilik tavuk ciğeri kavurması yapılmaktadır. Yemeği 4 kişilik olarak yapmak isterseniz 1 kilo tavuk ciğeri kullanabilirsiniz.

Tavuk Ciğeri Kavurması Nasıl Yapılır?

Tavuk ciğeri kavurmasına başlamadan önce ciğerlerin üzerindeki fazla yağ ve sinirleri bir bıçak yardımı ile alın. Sonrasında ciğerleri ortadan ikiye keserek bunları suya tutup, içlerindeki kan pıhtılarını temizleyin. Ciğerlerin kanını daha iyi temizlemek için isterseniz bunları soğuk su dolu bir kabın içinde 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ciğerleri temizledikten sonra bunları bir süre süzgeçte bekleterek sularının süzülmesini sağlayın. Kesme tahtasına aldığınız ciğerleri bıçak yardımı ile orta büyüklükte kuşbaşı olarak doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından tavuk ciğerini kavurmaya geçebilirsiniz.

Doğradığınız tavuk ciğerlerini derin bir kasenin içine alın. Üzerine tuz ekerek güzelce karıştırın. Bu aşamada isterseniz damak tadınıza uygun baharatlardan da kullanabilirsiniz. Sonrasında ciğeri 10 dakika kadar dinlendirin. Siz de bu arada yağı tavaya alın ve iyice kızana kadar bekleyin. Tavadaki yağ kızdıktan sonra içine ciğerleri alın. Tavadaki ciğerler suyunu bırakıp tekrar çekene kadar pişirdikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Tüm bu aşamalardan sonra tavuk ciğeri yapımı tamamlanmış oluyor, afiyet olsun. İsterseniz tavuk ciğerini patates, domates ve biber gibi sebzelerle birlikte kavurarak daha lezzetli bir yemek de yapabilirsiniz.

Tavuk ciğeri kavurması yaparken ciğerin çatlamaması için bunları yıkadıktan sonra bir süre süzgeçte bekletmeniz gerekmektedir. Tavuk ciğerinin kısa sürede pişmesi için ciğerleri yağ iyice kızdıktan sonra tavaya almalısınız. Tavuk ciğerini doğrarken çok büyük olursa pişmesi zor olur. Küçük doğrarsanız yağa atınca iyice küçülüp yanabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için ciğerleri orta büyüklükte doğramanızda fayda var. Tavuk ciğeri pişirirken bunun dağılmasını önlemek için sık sık karıştırmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Yemeği karıştırmak yerine tavayı ileri geri hareket ettirerek ciğerlerin karışmasını sağlamanız mümkün. Tavuk ciğeri kavurmanın püf noktaları bu şekilde olup, tarifi uygularken bu bilgileri göz ardı etmezseniz lezzetli ve yumuşacık bir ciğer kavurma pişirebilirsiniz. Sevilen meze çeşitlerinden birisi olan Arnavut ciğerini tavuk ciğeri ile yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, yalancı Arnavut ciğeri tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir