Taze Fasulye Nasıl Kurutulur

Taze Fasulye Nasıl Kurutulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Taze fasulye nasıl kurutulur sorusunun cevabını tüm detayları ile birlikte bu yazımızda paylaşıyoruz. Sevilen sebzelerden birisi olan taze fasulyeyi hepimiz çok sevdiğimiz için sulu yemeği ya da kavurması kışın da yemek masalarımızda bulunur. Çoğumuz bu sebzeyi yazın derin dondurucuya atıp kışın kullansak da bazılarımız da kurutulmuş olarak tüketmeyi sever. Bulunduğunuz bölgenin hava şartları müsaitse siz de evde çok kolay bir şekilde taze fasulye kurutabilirsiniz.

Evde  Taze Fasulye Nasıl Kurutulur

Taze fasulye kurutmak için bunların küçük ve taze olanlarını tercih edin. İlk olarak fasulyelerin uç kısımlarını çıkarın ve kılçıklarını temizleyin. Çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra süzgece alarak suyunu süzdürün ve bir kağıt havlu yardımı ile kurulayın. ( Eğer taze fasulyeleri ıslak bırakırsanız çürürler. ) Bunları büyüklüklerine göre birkaç parçaya kesin. Daha sonra yorgan ipi ve iğnesi ile bunları birer pişirimlik olarak iplere geçirin. Taze fasulyeleri asmak için doğrudan güneş almayan fakat sıcak olan bir yer seçin. Bu şekilde hava sıcaklığına bağlı olarak 5 ila 7 gün içinde kuruma işlemi gerçekleşecektir.

Taze fasulye kurutmak için illa ki ipe geçirmenize gerek yok. Fasulyeleri temizleyip kestikten sonra büyük bir bezin üzerine yayarak da kurutabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için geniş bir balkon ya da teras seçmelisiniz. Taze fasulyeleri üst üste gelmeyecek şekilde, tek sıra halinde beze yaymalısınız. Aksi halde bazı yerleri kururken altta kalan yerler kurumaz. Sebzelerin kurutulacağı yer doğrudan güneş almamalı fakat sıcak olmalı. Evde taze fasulye kurutmak için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Taze fasulyeler kurutulduktan sonra kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Evinizde kiler varsa bez torbalara koyacağınız kurutulmuş fasulyeleri burada emniyetle saklayabilirsiniz. Mutfağınız müsaitse hava alabileceği bez bir torbaya koyarak fasulyeleri bu şekilde de saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere taze fasulye kurutma yöntemleri hakkında bilgiler verdik. Tüm sebzelerde olduğu gibi fasulyeyi de kurutmak için nem oranı yüksek olmayan bir ortam gereklidir. Kurutma işlemini yapmak için havanın en sıcak olduğu ağustos ayını seçebilirsiniz. Bu yazdığımız püf noktalarına dikkat ederseniz, yazdan kurutmuş olduğunuz taze fasulyeleri kışın afiyetle yiyebilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Kabak Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir