Teflon Tava Nasıl Temizlenir

Teflon Tava Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Teflon tava nasıl temizlenir sorusunun cevabını ve teflon tavayı güvenli kullanmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Çoğumuz daha kullanışlı olduğu için mutfakta teflon tava tercih ederiz. Yapışmaz bir yüzeye sahip olması bakımından teflon ürünler kullanım kolaylığı sağlasa da bunların iç yüzeylerinin çizilmemesi çok önemlidir. Dikkatsiz kullanım sonucunda teflon tavalar yemek pişiriken ya da temizleme esnasında çizikler meydana gelebilir. Böyle bir durumda tavayı atmak gerekeceği için bu tür ürünler dikkatli kullanılmalıdır. Teflon tava ve tencerelerde yemek pişirirken metal kaşıklar kullanılmamalıdır. Bunun yerine tahta kaşık ya da tahta spatula gibi teflonu çizmeyecek ürünler tercih edilmelidir.

Teflon Tava Nasıl Temizlenir

Teflon tava hassas bir yapıya sahip olduğu için kimyasal içeren bulaşık deterjanları ile yıkanması sakıncalı olabilir. Bu ürünleri bulaşık makinesinde yıkamak da çizilmelerine neden olabileceği için tercihen elde yıkanmaları gerekmektedir. Teflon tavayı hiçbir zarar vermeden kolay bir şekilde temizleyebilmek için ilk olarak içindeki yemek kalıntılarını tahta bir spatula yardımı ile hafifçe kazıyarak temizleyin. Daha sonra aşağıda vereceğimiz karışım ile tavayı temizleyebilirsiniz.

  • Yarım kahve fincanı sirke
  • Yarım kahve fincanı karbonat
  • 1 su bardağı su

Listede bulunan malzemeleri teflon tavanın içine alın ve plastik bir ovma teli yardımı ile çok bastırmadan ovun. Daha sonra suyun altına tutarak tavayı güzelce durulayın. Temiz bir havlu ya da bez ile kuruladıktan sonra mutfak dolabına kaldırabilirsiniz. Bu şekilde teflon tavayı çizmeden kolay bir şekilde temizleyebilir ve güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazdığımız yöntemi teflon tencere temizliği için de kullanabilirsiniz. Eğer teflon tencere ya da tavayı elde bulaşık deterjanı kullanarak temizlemek isterseniz ilk olarak bir tahta spatula yardımı ile içindeki yemek artıklarını güzelce temizleyin. Daha sonra tavanın içine biraz sıcak su ve bulaşık deterjanı ilave edin. Bulaşık süngeri ile hafifçe ovarak temizledikten sonra bol su ile durulayın ve temiz bir bez ile iyice kurulayarak yerine kaldırın. Teflon ürünleri bulaşık süngeri ile ovarken bunun sert yerini değil diğer yumuşak tarafını kullanmayı tercih edin.

Bu yazımızda teflon tava temizlerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı olabilecek bazı püf noktalarını sizlerle paylaştık. Verdiğimiz ip uçlarına dikkat ederek siz de mutfağınızdaki teflon ürünleri güvenli bir şekilde temizleyerek bunların kullanım sürelerini uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir