Ter Kokusunu Önleyen Bitkiler

Ter Kokusunu Önleyen Bitkiler

Sosyal Medyada Paylaşın

Yazın sıcak zamanlarında vücut ısısının yükselmesi ile terleme meydana gelir. Bazı kişilerde terleme az miktarda olup çok fazla rahatsızlık vermezken, bazılarında aşırı rahatsızlığa neden olabilir. Islaklık ve kötü kokuya neden olan terlemeyi önlemek ya da kokusunu bastırmak için kozmetik içerikli ürünler kullanılabilir. Geçici olarak ter kokusu sorununa çözüm olan bu ürünler sürekli kullanıldığında ciltte hassasiyete neden olabilir. Bu nedenle ter kokusunu önleyen bitkiler ile doğal çözümler uygulanabilir.

Ter Kokusunu Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Normalde ter bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanan ter kokusu, kişinin hem kendisinin hem de etrafındakilerin rahatsız olmasına neden olur. Terlemek için özellikle de sıcak yaz günlerinde her hangi bir önlem alınamayacağı için terleme yerine ter kokusunun önlenmesi gerekir. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu, bitkilerden destek almaktır.

Organik Sirke

Ter kokusuna sirke kullanılabilir. Terlemenin yoğun olduğu koltuk altı bölgesine temiz bir pamuk yardımı ile ya da sprey şişesine koyarak uygulayabilirsiniz. Cildi kurutarak kokuya neden olan bakterilerin yerleşmesini engelleyen sirke, aynı zamanda terleme nedeni ile oluşan ıslaklık hissini de ortadan kaldıracaktır. Sirkenin keskin kokusundan çevrenizdeki kişilerin rahatsız olmaması için elma ya da üzüm sirkesi kullanmanızı öneririz. Ayrıca sirkeyi uyguladıktan 15-20 dakika sonra evden çıkmanız da sirke kokusundan etrafınızın rahatsız olmasını engelleyecektir. Hassas bir cildiniz var ise sirkeyi biraz su ile inceltip uygulamanız daha yerinde olacaktır.

Limon Suyu

Su ile inceltme yapıldığı halde hassasiyet gösteren ciltlere limon suyu kullanılabilir. Limon suyu da sirke gibi kokuya neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ter kokusunu önlemek için yarım limonun suyunu sıkıp koltuk altı bölgenize nazikçe sürebilirsiniz. Eğer sadece limon suyu cildinizi yakıyorsa biraz su ile incelterek uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Çok fazla terleme yaşayan kişiler bu sorunları için karbonat kullanabilirler. Karbonatı biraz limon suyu ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra koltuk altı bölgesine sürerek kullanabilirsiniz. Hazırlanan bu doğal macun sürülen bölgelerin kuru kalmasını sağlayacaktır. Karbonatı her duş sonrasında koltuk altınıza uygulayıp 15 dakika sonra normal deodorantınızı sürerek de ter kokusunu önleyebilirsiniz.

Ada Çayı Yağı

Ada çayı anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği terlemeye neden olan bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Aynı zamanda ter bezlerinin daha yavaş çalışmasını da sağlayan ada çayı yağı, tatlı badem yağı ile karıştırılıp kullanılabilir.

Yasemin Yağı

Etkili ve kalıcı bir kokusu olan yasemin yağı, neredeyse 24 saat etkisini gösterir. Terleme olan bölgelere bir kaç damla yasemin yağı sürmek, tüm gün kötü kokuyu önler. Ancak kullanılacak olan yağın gerçek yasemin yağı olmasına özen gösterin.

Çay Ağacı Yağı

Antibakteriyel ve antiseptik özellikli çay ağacı yağı, ciltteki bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılabilecek en güçlü bitkisel yağlardan birisidir. Hoş kokusu olan bu yağın cilde direkt sürülmemesi gerekir. Bunun yerine 2 damla çay ağacı yağı ile 2 yemek kaşığı suyu karıştırıp terleme bölgelerine sürmek daha uygundur.

Kan Taşı (Şap)

Daha çok kanı durdurma özelliği nedeni ile erkek berberlerinde karşımıza çıkan şap diğer adı ile kan taşı ter kokusunu önlemek için de kullanılabilir. Ter kokusuna kan taşı uygulamak için yoğun terleme olan bölgeleri nemlendirin. Ardından kan taşını bir iki kere bu bölgelere sürün. Tüm gün cildin kuru kalmasını sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız doğal ve bitkisel yöntemleri uygularken kullandığınız yağların mutlaka organik ve gerçek olmasına dikkat edin. Aksi halde uygulamalar ter kokusunu önlemek için etkili olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir