Tığ İşi Kare Motif Modelleri

Tığ İşi Kare Motif Modelleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Tığ işi kare motif modelleri hem dantel işlemelerinde hem de diğer tığ işi işlemelerde kullanılabilen motiflerdir. Günümüzde basit örgü teknikleri ile hazırlanan çok sayıda değişik kare motif vardır. Bu kare motifler tek renkli olabildikleri gibi çok renkli olarak da hazırlanıp kullanılabiliyor. Tığ işi örgülerden hoşlananlar için bu yazımızda birbirinden farklı tığ ile hazırlanan kare motif örneklerini ele aldık.

Kare şekline sahip tığ işi motifler ile çok farklı çalışmalar yapılabilir. Dantel ipi ile hazırlanan kare tığ işi motifler ile masa örtüsü, oda takımı, tepsi örtüsü, sehpa örtüsü, yazlık yelek yapılabilir. Dantel ipinden biraz daha kalın ipler ile hazırlanan kare tığ işi motifler ise yastık kılıfı, bardak altlığı, yatak örtüsü, perde olarak hazırlanıp değerlendirilebilir. Kare şekilli tığ işlerinde ilk olarak motifler tek tek hazırlanır. Yapılmak istenen ürüne göre sayısı değişen motiflerin hepsi hazırlandıktan sonra birleştirmeleri yapılabilir. Motifi hazırlarken kullanılan tığ ve ipler ile tığ işi kare motif birleştirme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu şekilde zorlananlar ya da farklı bir yöntem denemek isteyenler birleştirme işlemini iğne iplik ile yapabilirler.

Tığ işi kare motif yapımı için basit örgü teknikleri kullanılır. Genelde zincir ve trabzanlardan oluşan bu motiflerin değişiklikleri batış yerleri, zincir sayısı ve trabzanların türlerinden kaynaklanıyor. Örnek olarak verdiğimiz kare motiflerde kullanılan renkler ve renklerin kullanım şekilleri de farklılık yaratmakta etkili olmuş. Siz de verdiğimiz örneklerden istediklerinizi hazırlayıp birbirinden renkli, harika çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Tığ İşi Kare Motif Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir