Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Tırnak bakımı, ellerin güzel görünmesi için son derece önemlidir. Sadece tırnak uzatan bayanlar değil tırnakları kısa olanlar da bakım yapmalıdır. Kırılmış, şekli bozulmuş tırnaklar elleri çirkin göstermesinin yanı sıra birçok soruna da neden olabilir. Tırnak bakımında yapılan yanlışlar sonucunda ilerleyen dönemlerde tırnak kaybı bile meydana gelebilir. Bu yazımızda sizlerle günlük hayatta yapacağınız bazı basit uygulamalarla tırnaklarınıza koruyucu ve besleyici bakım yapabileceğiniz bilgiler paylaşıyoruz. Daha güçlü ve güzel görünen tırnaklar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak bakımı temizlik ve şekil verme olarak ikiye ayrılır. Bakımlı tırnaklar için hijyen şarttır. Bu nedenle ellerimizin temizliğine gösterdiğimiz özeni, tırnaklarımızın temizliği konusunda da göstermeliyiz. Tırnaklarınızı düzenli olarak ve doğru tekniği kullanarak kesmeniz gerekir. El ve ayak tırnakları aynı şekilde kesilmez. El tırnakları oval kesilirken, ayak tırnaklarının düz bir şekilde kesilmesi gerekir. Ayak tırnaklarını keserken kenarındaki etlerin de kesilmesi tırnak batmasına neden olabilir. Bunu önlemek için tırnakların kenarındaki derinin kesilmemesi gerekir. Ayakkabı seçerken, ayak parmaklarının rahat hareket edebileceği ve ayağı tam kavrayan ayakkabıların tercih edilmesi, ayak tırnaklarının yapısını korumaya da yardımcı olur.

Tırnaklarınızı keserken ya da manikür veya pedikür yaparken, tırnakların çevresinde koruyucu işlevi olan deriyi koparmayın. Bu deriyi koparırsanız çeşitli bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamış olursunuz.

Güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için bakım kadar beslenme de önemlidir. Protein, yağ, vitamin ve mineral eksiklikleri tırnakların güçsüzleşip, kırılgan bir yapıya sahip olmasına neden olabilir. Bunu önlemek için yeteri kadar su tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra taze meyve-sebze, yağsız süt, tavuk, yumurta, tuzsuz çiğ badem, ceviz, kuru siyah üzüm çekirdeği ve kuru meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Manikür ve pedikür gibi bakımı evde kendiniz yapıyorsanız, kullandığınız malzemelerin temizliğini iyi yapmalı ve uygulama esnasında hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Bu bakımları dışarıda yaptırıyorsanız, hijyen konusunda güvendiğiniz yerleri tercih etmelisiniz.

Tırnakların güzel görünmesi için sürülen oje ve bunu çıkarırken kullanılan aseton, kimyasal içerdiğinden bunların çok sık kullanımı tırnak plağında yağ kaybı oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda da tırnaklar güçsüz ve kırılgan bir hale gelebilir. Bunu önlemek için oje ve asetonu fazla kullanmamalı ve kullandığınız zaman da tırnaklarınıza ekstra bakım uygulamalısınız. Tırnaklarınızda meydana gelen nem kaybını gidermek için badem yağı, susam yağı gibi doğal ürünlerle koruyucu ve onarıcı bakım yapmalısınız.

Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar da kimyasal içerirler. Dolayısıyla bunların teması halinde ellerde ve tırnaklarda bazı problemler meydana gelebilir. Temizlik yaparken ve bulaşık yıkarken ellerinize eldiven giyerek tırnaklarınızın kimyasal ürünlerle temas etmesini engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı tırnaklar için yukarıda yazdığımız detaylara dikkat etmeli ve düzenli olarak tırnakları güçlendiren doğal kürler uygulamalısınız. Aşağıda sizlerle doğal tırnak güçlendirici kür tarifleri ve bunların uygulanışını paylaşıyoruz. Mutfağınızda mevcut olan doğal ürünler sayesinde ekstra masraf yapmadan bu tarifleri uygulayabilirsiniz.

Tırnakları Nemlendiren Zeytinyağı Kürü

Çeşitli sebeplerden nemini kaybeden tırnaklar kırılmaya daha müsait hale gelir. Bunun yanı sıra parlaklığını kaybeden tırnaklar çirkin bir görünüm alabilir. Tırnaklarınız mat ve kuru bir görünüm almaya başladıysa onlara zeytinyağı kürü uygulayarak tekrar sağlıklı ve parlak bir hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • Zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içine bir miktar oda sıcaklığında zeytinyağı dökün. İlk önce tüm tırnaklarınıza bu yağla masaj yapın ve ardından 15 dakika kadar zeytinyağının içinde bekletin. Haftada 2 kere düzenli olarak yapacağınız bu uygulama sayesinde tırnaklarınız kaybettiği nemi geri kazanıp, tekrar parlak ve güçlü olacaktır.

Sağlıklı Tırnaklar için Elma Sirkesi Kürü

Tırnaklarda mantar oluşumu çok sık rastlanan problemlerden birisidir. Eğer tırnaklarınızda böyle bir sorun varsa elma sirkesi bunun çözümüne yardımcı olabilir. Böyle bir sorununuz olmasa bile tedbir amacı ile bu doğal tırnak kürü uygulanabilir.

Malzemeler

  • 1 fincan elma sirkesi
  • 1 fincan su

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içerisinde su ve elma sirkesini karıştırın ve 10 dakika boyunca tırnaklarınızı bu karışımın içinde bekletin. Yapacağınız bu basit fakat etkili uygulama sayesinde tırnaklarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için bu püf noktalarına dikkat ederek, güzelliğinize doğal yollardan katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir