Tül Perde Nasıl Temizlenir

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Sosyal Medyada Paylaşın

Tül perde evimizin en güzel ve en hassas dekor ürünlerinden birisidir. Beğenerek aldığımız bu ürünü uzun yıllar kullanmak istiyorsak yıkarken dikkatli olmalıyız. Tül perde nasıl temizlenir sorusuna “Makineye atarım, normal bir çamaşır gibi yıkarım. ” cevabını verirsek perdemizi kullanılamayacak hale getiren hatalar yapmış oluruz. Bu yazımızda tül perde nasıl yıkanır, tül perdeleri beyazlatma yöntemleri ve tül perdelerin kırışıklığını giderme konularındaki püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Tül Perde Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Tül perde hassas bir kumaştan üretilmiş olduğu için yıkama aşamasında dikkatli olmamız gerekir. Normal çamaşırlarımız gibi yüksek ısı ve yüksek devirde yıkamak, tüllerimizin makineden kullanılamayacak halde çıkmasına neden olur. Onca masraf yaparak aldığınız ve çok beğendiğiniz perdenizin böyle bir kazaya maruz kalmasını istemiyorsanız, tül perdeleri düşük ısıda yıkamalısınız. Ilık suda yıkanması gereken tül perdelerinizi 30 derece ısıda ve çamaşır makinenizi hassas ayarına getirerek yıkamalısınız. Temizlik maddesi olarak da tül perdeler için özel olarak üretilenlerden kullanmalısınız. Ayrıca tül perdelerin makinede yıkanırken herhangi bir zarar görmesini istemiyorsanız, bu perdeleri bir yastık kılıfının içine yerleştirerek de makineye atabilirsiniz.

Tül Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri

Tül perdeleri beyazlatmak için ağartıcı temizlik maddeleri kullanmayın. Bu tür ürünler tül perdelerinizi gereğinden fazla aşındırır ve kullanım sürelerini kısaltır.Sakız gibi beyaz tül perdeler için yıkama suyuna 2 kaşık toz şeker ilave edebilirsiniz. Tül perdeleri doğal yollarla beyazlatmakiçin yapabileceğiniz bir başka uygulama ise; tül perdenizi 1 çay bardağı amonyak kullanarak yapacağınız karışıma basmak ve bu şekilde biraz beklettikten sonra ılık suyla yıkamaktır. Sararmış tül perdeleri beyazlatmak için yapılacak en basit uygulama, tül perdenizi detarjanlı soğuk suda bekletmektir. Tül perdelerinizi ağartmak için yapabileceğiniz bir başka uygulama da, temiz bir tülbent bezinin içine koyacağınız yumurta kabuklarını tüllerinizi ıslatmak için hazırladığınız suya koymanız ve bu şekilde perdelerinizi birkaç saat beklettikten sonra yıkamanızdır. Tül perdelerinizi çok fazla yıkamanız onların kullanım ömrünü kısaltabilir fakat çok uzun süre yıkamazsanız bu sefer de perdelerinizi beyazlatmanız zorlaşabilir. En ideali perdelerinizi 3 ayda bir yıkamanızdır.

Tül Perdelerin Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Tül perdeleri beyazlatmak kadar kırışıklıklarını giderebilmek de önemlidir. Perdeniz bembeyaz da olsa kırışıklıkları temizliğini ve güzelliğini gölgede bırakabilir. Tül perdeleri yıkadıktan sonra ütülememeniz gerekir, ütü perdenizi sarartabilir. Bunun yerine makinenizin sıkma devrini 400’e ayarlayarak, tülleriniz hafif nemliyken tekrar yerlerine asabilirsiniz. Henüz kurumayan tül perdelerdeki ağırlık kendiliğinden kırışmadan kurumasını sağlayacaktır.

Tül perde temizliği püf noktaları konusunda yazdığımız bu detaylara dikkat ederseniz, perdelerinizi uzun yıllar ilk aldığınız gün ki kadar yeni ve beyaz olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir