Tunus İşi İşkembe Örneği Nasıl Yapılır

Tunus İşi İşkembe Modeli Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

İşkembe örneği, daha çok şiş ile yapılan örgülerde karşımıza çıkan, hoş bir örnektir. Düz örgülerin üzerinden çarpraz çizgiler geçmesi ile oluşan bu örnek, bebek battaniyesi, atkı, şal gibi örgü ürünlerinde çok hoş duruyor. Aynı güzellikte tunus işi ürünler ortaya çıkarmak için tunus işi işkembe modeli uygulanabilir. Tunus işi işkembe modeli nasıl yapılır, sizler için detaylı şekilde araştırdık.

Tunus İşi İşkembe Modeli Nasıl Yapılır

Tunus işi işkembe modeli son derece kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Bu modeli uygularken sadece bir kaç önemli noktaya dikkat etmek yeterlidir. Tunus işi işkembe modelini istediğiniz her renk ip ile hazırlayabilirsiniz. Ancak açık renk tonlarında örneğin kendini daha fazla belli ettiğini belirtmek isteriz.

Tunus işi işkembe örneğini yapmak için özel tunus tığı ve tığ ile uyumlu kalınlıkta ipler kullanmanız yeterli. Örneğin ilk aşaması olarak normal tunus işi örgüye başlar gibi yeterli sayıda zincir çekin. Tunus tığı uzun saplı bir tığ çeşidi olduğu için çok uzun ürünleri de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz sayıda zincir çektikten sonra her bir zincir içinden ip alarak tığa geçirin. Bu şekilde ilmeklerin hepsini oluşturun. İkinci aşamada tığa ip dolayarak tek tek ilmeklerin içinden çıkarın.

Modelin ilk aşamasını normal tunus örgüsü gibi yapın. İkinci aşamada altta tek tek duran tunus ilmeklerinin ikisini birlikte alıp tek seferde çekin. İkisini birlikte aldığınız için ilmek azalması olacaktır. Bunu önlemek için yeniden ikisini birlikte almadan önce tığın başına ipinizi dolayıp artırma yapın. Bu şekilde sırayı tamamlayın. Son ilmek tek kaldıysa onu da tek olarak alıp kenar ilmeğini örün. Geri dönüşte bütün ilmekleri normal tunus işi olarak örün.

Yeniden sıra başına geldiğinizde bu sefer altta ikisini birlikte aldığınız ilmeklere çarpraz olması için ilk ilmeği tek olarak alın. İkincide yeniden ikisini bir alıp bir dolama yaparak sıra sonuna gelin. Yeniden ilmekleri toplayıp bu şekilde modele devam edin.

Tunus işi işkembe modeli eğlenceli ve kolay bir örgü modelidir. Bu modeli tunus işi örgüye ilk başlayanlar bile rahatlıkla yapabilirler.

Tunus İşi İşkembe Örneği Yapılışı
Tunus İşi İşkembe Örneği Yapılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir