Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı

Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı

Sosyal Medyada Paylaşın

Türk kahvesi kilo aldırır mı sorusunun cevabı hakkında farklı cevaplar olması kilo kontrolü yapamaya çalışanlar açısından akıl karıştırıcı olabilir. Çoğumuzun vazgeçemeyeceği içeceklerden birisi de Türk kahvesidir. Kahve geçmişten günümüze gelen geleneksel bir içecek türüdür. Misafirliğe gittiğimizde, dostlarımızla sohbet ederken ya da evde gün içinde sıklıkla kahve tüketiriz. Kahvenin içinde bulunan kafein de uyku açtığı ve gün boyu dinç kalmaya yardımcı olduğu için sağlık sorunu olmayanların en çok tükettiği içeceklerin başında gelir. İdeal kiloda olanlar ağız tadı ile keyif kahvesi içerken kilo vermeye çalışanların ve diyet yapanların kahve içmenin kilo almaya etkisi hakkında merak ettikleri konular olabilir. Bu yazımızda Türk kahvesinin kalori değeri ve kilo almaya etkisi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Türk Kahvesi Kaç Kalori

Kahve içmek kilo aldırır mı diye merak edenler 1 fincan kahvenin kaç kalori olduğunu bilmek isteyeceklerdir. Sade ve şekersiz Türk kahvesinin kalori değeri 2’dir. 1 kahve fincanı şekerli Türk kahvesi 46 kalori içermektedir. Süt ve şeker içermeyen filtre kahve 5 kalori değerindedir. Gördüğünüz gibi içine şeker, süt ve başka bir aroma katılmayan kahve sadece 2 kaloridir. Aynı kahveye şeker ilave edilmesi ekstra 44 kalori anlamına gelmektedir. Bu kahveyi süt ya da başka aromalarla birlikte tükettiğinizde kalorisi de artacaktır.

Kahve İçmek Kilo Aldırır Mı

Yukarıdaki hesaptan yola çıkarak dozunda ve sade olarak tüketilen Türk kahvesinin kilo aldırmayacağını söyleyebiliriz. Kahve içeriğindeki kafein nedeni ile metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Aşırıya kaçmadan günde 2 ya da 3 kahve fincanı tüketilebilir. Kahveyi süt, şeker ve başka aromalar kullanmadan tüketirseniz daha düşük kalori içerecektir. Burada bahsettiğimiz Türk kahvesidir. Nescafe ve dışarıda içilen diğer aromalı kahve çeşitleri bu konunun dışında kalmaktadır. Nescafe 3’ü bir arada ya da süt ve aromalarla tatlandırılan kahve çeşitleri metabolizma hızına olumlu bir etki yapmamasının yanı sıra yüksek kalori içerdiklerinden dolayı kilo almaya neden olabilirler.

Kilo Almamak için Kahve Nasıl Tüketilmeli

Kilo vermeye çalışanlar ve düşük kalori içeren bir diyet yapanlar kahve tüketimi konusunda dikkatli olmalılar. Kahvenin içine katılan süt ve şeker kalori oranını arttırdığı için bu konuda gereken hassasiyet gösterilmelidir. Kahveyi şekersiz içmek kalori açısından daha iyi olsa da şeker kullanmadan içemeyenler olabilir. Bu durumda 1 çay kaşığı beyaz şekerin 16 kalori ve aynı oranda esmer şekerin de 11 kalori içerdiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu durumda beyaz şeker yerine esmer şeker kullanarak kalori tasarrufu yapılabilir. 1 tane tatlandırıcı kullandığınızda ekstra 3 kalori alacağınız için en iyi çözüm kahveyi şeker yerine tatlandırıcı ile yapmaktır. 1 tane tatlandırıcı ile yapılacak sütsüz kahve 5 kalori olacağı için herkes rahatlıkla tüketebilir. Kahveyi sütsüz içemeyenler için de sütün kalori değerini hatırlatmakta fayda var. 1 su bardağı yağsız süt 86, aynı miktarda yarım yağlı süt 113 ve 1 su bardağı yağlı süt de 146 kaloridir. Bu hesaba göre kahveyi yağsız süt ile yapmak daha az kalori almak anlamına gelecektir. Sütlü kahvenin kalori değerini düşürmek için süt yerine süt tozu ile yapmayı tercih edebilirsiniz. 1 çay kaşığı süt tozu 15 ve aynı miktarda yağsız süt tozu da 11 kalori içermektedir. Kahvenin içine katılan krema ve çikolata gibi diğer aromaların da ekstra kalori yüklemesi anlamına geleceğini unutmayın. Türk kahvesini şekersiz veya esmer şeker ya da 1 tane tatlandırıcı ilave ederek yaparsanız ve dozunda tüketirseniz kilo almaktan korkmadan ağız tadı ile içebilirsiniz.

Bu yazımızda kahve içmek kilo aldırır mı, 1 fincan Türk kahvesi kaç kalori gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaştık. Sadece kilo vermek isteyenler değil formunu korumak isteyen herkes kahveyi dozunda ve mümkün olduğunca ekstra aroma ilave etmeden tüketmelidir. Ayrıca kahvenin yanında tüketilen lokum, çikolata gibi ikramlıkların da kahvenin kalori oranını arttıracağı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir