Tuvalet Kağıdı Rulosundan Kol Saati Yapımı

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Kol Saati Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Tuvalet kağıdı rulosu ile kol saati yapımı okul öncesi çocuklara zaman kavramını öğretmek için yapılabilecek güzel bir el işi çalışmasıdır. Bu sayede çocuklar rakamları öğrenirken el becerileri de gelişebilir. Küçük çocuğuz varsa onunla birlikte evde saat yapmayı deneyebilirsiniz. Beraber yapacağınız bu çalışma çocuğunuzun da çok hoşuna gidecektir. Uygulamanın ana malzemesi tuvalet kağıdı rulosu olduğu için masrafsız bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Tuvalet kağıdı rulosu ile kol saati yapmak isteyenler için malzeme listesini ve uygulamanın yapılışını yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
  • Makas
  • Kağıt
  • Keçeli kalem ( rakamları, akrep ve yelkovanı yapmak için )
  • Yapıştırıcı

Uygulamayı yapmak için istediğiniz renkte keçeli kalem kullanabilirsiniz.

Kartondan Nasıl Kol Saati Yapılır?

Kartondan kol saati yapmak için kullanabileceğiniz en ideal malzemelerden birisi tuvalet kağıdı rulosudur. Bu rulo küçük çocukların koluna uygun genişlikte olduğundan saat kordonu yapımı için de oldukça uygundur. Malzemeler hazır ise kol saati yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak saatin kordonunu yapmakla işe başlayın. Bunun için tuvalet kağıdı rulosundan makas ile 2 parmak kalınlığında bir şerit kesin. Bu şekilde saat kordonunu hazırladıktan sonra diğer aşamaya sıra geldi.
  • Beyaz kağıdın üzerine bir tane yuvarlak çizin. Bu yuvarlak parça kartondan yaptığınız kordonun üzerini kaplayacak büyüklükte olmalı.
  • Daha sonra bunu makas ile dikkatli bir şekilde kesin. Keçeli kalem ile saatin rakamlarını, akrep ve yelkovanı yapın. İsterseniz bu aşamada keçeli kalem yerine pilot kalem ya da tükenmez kalem de kullanabilirsiniz.
  • Son olarak bu iki parçayı yapışkan yardımı ile birbirine tutturarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulosu ile kol saati yapımı gördüğünüz gibi oldukça kolay bir çalışmadır.

Bir tane tuvalet kağıdı rulosu kullanarak birkaç tane karton kol saati yapabilirsiniz. Bu çalışma sayesinde atılmayı bekleyen tuvalet kağıdı rulolarını da değerlendirebilirsiniz. Yapacağınız saatin daha güzel olması için kordonunu boyayabilirsiniz. İsterseniz aynı uygulamayı fon kartonu ya da eva kağıdı gibi malzemelerle de yapmanız mümkün. Çocuğunuzla birlikte kartondan oyuncak saat yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Kol Saati Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Kol Saati Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir