Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şapkalı Anahtarlık Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Tuvalet kağıdı ruloları, hobi ve kendin yap çalışmalarında sıklıkla karşımıza çıkan malzemelerden birisi… Kimi zaman bir kalemlik, kimi zaman bir kukla olarak karşımızda gördüğümüz bu geri dönüşüm malzemesini bugün şapka anahtarlık olarak göreceğiz. Tuvalet kağıdı rulosu ile şapkalı anahtarlık yapımı malzemeleri ve aşamalarını yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Şapkalı Anahtarlık Yapımı

Malzemeler

  • 1 adet tuvalet kağıdı
  • Yeterli miktarda istediğiniz renkte ip
  • Makas
  • Lastik
  • Anahtarlık aparatı
  • Süslemek için boncuk

Yapılışı

Tuvalet kağıdı rulosu ile anahtarlık yapımı için ilk olarak rulodan daire şeklinde bir parça kesin. Kullanmak istediğiniz ipi kestiğiniz ruloya göre ölçün. Şapka şeklini verebileceğiniz uzunluğa göre ayarlama yapıp ölçünün 2 katı büyüklüğünde ipler kesin. İplerin birbiri ile aynı boyda olmasına dikkat edin. İpleri kestikten sonra tek tek elinize alıp rulonun içinden geçirin. Katladığını kısmı rulonun içinden geçirip diğer iki ucu rulonun ön tarafından getirin. Katlama yerinin içinden geçirip çekerek sabitleyin. Tek tek bu şekilde ipleri rulonun etrafından geçirin. Elinizle ipleri sabitleyip uç kısımlarını düzeltin. Şapka yapmak için tepeden tutup lastik geçirin. İplerin uç kısımlarından keserek şapkanın ponponunu oluşturun. Şapka anahtarlığı hazırladıktan sonra aparatı tepe kısmından ya da uç kısmından geçirip kullanıma hazır edebilirsiniz. Elinizde eğer anahtarlık aparatı yoksa bir ateşe ile de anahtarlığınızı kullanabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulosu ile anahtarlık yaparken isterseniz tek renk yerine iki ya da daha fazla renk ip de kullanabilirsiniz. Kullandığınız renkli iplere şekil vererek desenli bir şapka hazırlayabilir, hazırladığınız bu şapka anahtarlıkları süsleyerek satışını yapabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulosundan anahtarlık yapımının detaylarını aşağıdaki resimli anlatımda ya da videomuzda görebilirsiniz. Bu çalışmayı çocuklarınız ile birlikte yapıp eğlenceli bir aktivite olarak da değerlendirebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Şapkalı Anahtarlık Yapımı
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Şapkalı Anahtarlık Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir