Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Tuvalet kokusu nasıl giderilir sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. Tuvaletten gelen ve oldukça rahatsızlık veren o kötü koku sadece hijyen kurallarına uymamaktan kaynaklanmıyor olabilir. Günümüze çoğu evde banyo ve tuvalet bir arada olduğu için kötü kokuya daha sık rastlanmaktadır. Böyle bir durumda yayılan kokunun klozetten, lavabodan ya da yerdeki giderden mi geldiğini anlamak oldukça zordur. Ayrıca sorun sadece hijyenden kaynaklanmıyorsa yapacağınız temizlik ve kullanacağınız kokular sadece geçici bir çözüm sunacaktır. Siz de tuvaletten gelen kötü kokudan rahatsızlık duyuyor ve bu konuda kalıcı bir çözüm arıyorsanız bu yazımızda vereceğimiz püf noktaları işinize yarayabilir.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir

Bu konuda ilk yapmanız gereken kokunun kayağını tespit etmek olmalıdır. Tuvaletteki kokunun sebebi lağımın tıkanması olabilir. Böyle bir durumda pompa kullanarak sorunu çözmeniz mümkün. Pompa kullandığınız halde hala tıkanıklık varsa, kimyasal ürünlerden yararlanabilirsiniz. Yalnız bu tür ürünleri dikkatli kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bunları gereğinden fazla kullanmanız halinde tesisatta kalıcı hasar oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Kokunun kaynağı yerdeki gider de olabilir. Giderin kapağının olmaması ya da içindeki suyun kurumuş olması kötü kokulara neden olabilir. Bunu önlemek için kapaklı gider kullanmaya özen göstermeli ve giderin süzgeçli bölümünün suyunun kuruyup kurumadığını arada bir kontrol etmelisiniz. Ayrıca buraya biriken sabun ve deterjan artıkları ya da tıkanıklığa neden olabilecek başka kalıntılar da koku yapabilir. Bu konuyu da göz ardı etmemeli, arada giderin kapağını açarak içini temizlemelisiniz.

Banyodaki lavabo ve giderin tıkanması halinde ortaya rahatsızlık veren bir koku çıkabilir. Böyle bir durumda önce tıkanıklığı gidermeli ardından gereken temizliği yapmalısınız. Aksi halde kötü koku kısa sürede tekrar rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Sabun, şampuan ya da başka ürünler küvet ve lavabonun deliklerini tıkarsa bu da banyodan kötü koku yayılmasına neden olacaktır. Bu tür ürünleri kullanırken dikkatli olmak ve tedbir amacı ile arada bir küvet ve lavabo deliklerine sıcak su dökmekte fayda var. Bu yöntem sabun kalıntılarının lavaboyu tıkamasını önlemek için oldukça etkilidir.

Tuvaletteki kötü kokuları önlemek için sıvı, jel ya da tablet halindeki tuvalet kokularından kullanabilirsiniz. Bunun dışında oda spreyi de kullanmanız mümkün. Bu konudaki en pratik çözüm olan ev yapımı doğal çözümlerden de faydalanabilirsiniz. 3 yemek kaşığı kurutulmuş lavantayı 1 fincan suda kaynatın. Karışım soğuduktan sonra içine birkaç damla lavanta yağı ilave edin. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine boşaltın. Bu doğal koku gidericiyi tuvaleti her kullandıktan sonra ve banyoyu temizlerken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banyonuzun güzel kokması için bir kabın içine tarçın çubuğu ve biraz da vanilya koyarak bunu uygun bir yere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede banyonuz başka bir ürün kullanmaya gerek kalmadan her zaman mis gibi kokacaktır.

Klozet kokusu nasıl giderilir başlığı altında banyo veya tuvalette oluşabilecek kötü kokuları önlemeye ve gidermeye yardımcı olacak pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Düzenli olarak banyo ve tuvalet temizliği yapmak, bu süreyi çok faza uzatmamak da kötü kokuları önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir