Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir

Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Hepimiz zaman zaman unun böceklenmesi sorunu ile karşılaşırız. Böceklenen unu atmaktan başka çare yoktur, bu israfı önlemek için un böceklenmeden önlemimizi almalıyız. Eğer aldığınız unun tamamını kullanmadıysanız geri kalanını uygun koşullarda saklarsak bozulmadan son kullanma tarihine kadar muhafaza edebiliriz. Bunu yapabilmek için; ” unun böceklenmesi nasıl önlenir? ” sorusunun cevabını bilmemiz gerekir. Bugünkü yazımızda sizlerle bu sorunun cevabı olabilecek püf noktalarını paylaşıyoruz. Dikkat edeceğiniz bazı detaylar ununuzu böceklenmekten kurtaracak ve böylece siz de israfın önüne geçebileceksiniz. Unun böceklenmesini önlemek, diğer bakliyatlarımızın da emniyette olması için önemlidir.

Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir

 • Un ne kadar taze ise o kadar uzun süre muhafaza etme imkanınız olacağı için, un alırken üzerindeki tarihe bakın. Son kullanma tarihine yakın olan unu almayın çünkü bunun tamamını kullanmazsanız, bir süre sonra tarihi geçtiği için atmak durumunda kalabilirsiniz.
 • Açıkta un alacaksanız bunu güvendiğiniz bir yerden almalısınız. Aldığınız un uygun şartlarda muhafaza edilmiyor ya da son kullanma tarihi geçmişse kısa sürede böceklenir. Uğradığınız zarar sadece bu kadarla kalmaz, undaki böcekler diğer bakliyatlara da geçer ve bunları da atmanız gerekir. Bu yüzden güvenilir bir yerden unu almanız önemlidir.
 • Un alırken ucuz olduğu için bilmediğiniz markaları almayın. Kalitesinden emin olduğunuz un biraz daha pahalı olsa da, daha sağlıklı ve uzun süre muhafaza edilebiceği için kaliteli markaların unlarını almalısınız.
 • Uygun kaplarda muhafaza edilen ve saklama koşullarına özen gösterildiği taktirde buğday unu 12, çavdar ve yulaf unu gibi çeşitler 6 ay süresince böceklenmeden tazeliğini muhafaza edebilir.
 • Unu kullandıktan sonra geri kalanını uygun bir kaba koyabileceğiniz gibi, kendi ambalajında da saklayabilirsiniz. Eğer unu ambalajında muhafaza etmeyi düşünüyorsanız, ağzını sıkı bir şekilde kapatarak hava almasını önlemeye dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde bir sonraki kullanıma kadar un böceklenmeden korunabilir.
 • Unu ambalajında saklamak yerine, hava almayan bir kabın içinde de güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.
 • Her ne kadar emniyetli bir kapta saklasanız da un uzun süre hava almazsa da böceklenebilir. Bu nedenle unu sakladığınız kabın kapağını arada bir açarak hava almasını sağlayın.
 • Güneş gören, sıcak ve nemli ortamlar unun böceklenmesine neden olabilir. Unun böceklenmemesi için, muhafaza edeceğiniz ortamın güneş görmeyen, serin ve kuru bir ortam olmasına özen göstermelisiniz.
 • Unu sakladığınız kabın kapağını uzun süre açık tutmayın. Unu kullanıp, işiniz bittiğinde hemen kapağını sıkıca kapatın.
 • Eski un bittiği zaman yerine yenisini koymadan önce, unu saklayacağınız kabı hijyenik bir şekilde temizleyin ve iyice kuruttuktan sonra yeni unu kaba boşaltın.
 • Kabında ya da ambalajında sakladığınız unun içine birkaç tane defne yaprağı koymak da, unu daha güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olabilir. Çünkü böcekler bu kokuyu sevmezler, bu küçük önlem sayesinde unu emniyete alabilirsiniz.

Unun böceklenmesini önlemenin yolları konusunda verdiğimiz bu püf noktaları sayesinde artık ihtiyaç fazlası unu daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Kullanma sıklığınıza ve ihtiyacınıza göre un alarak, bunu bir seferde tüketmeniz daha uygun olacağı için, eğer fazla un kullanmıyorsanız 1 kiloluk paketlerde almayı tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir