Ütü Nasıl Temizlenir

Ütü Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Ütü nasıl temizlenir sorusunun cevabını ve ütü temizlemenin püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Çamaşırları ütülemek hem şık bir görünüm hem de sağlık açısından gereklidir. Ütünün zaman içinde eskisi gibi verimli çalışmadığını fark edebiliriz. Çoğu zaman ütü arızalı olmadığı halde meydana gelen bu durum ütümüzün temizlenmesi gerektiğine işaret eder. Ütüden istediğimiz randımanı alabilmemiz için düzenli olarak temizlememiz gerekmektedir. Yüksek ısı ile çalışan ve içinde devamlı su bulunan ütünün hem içinin hem de tabanının temizlenmesi gerekmektedir. Ütüye zarar vermemek ve yeterince temizlenmesini sağlamak için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ütü Nasıl Temizlenir

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir

Ütü tabanının temiz olması, aletin verimli çalışması için önemlidir. Tabanı temiz olan bir ütü daha çabuk ısınır ve ütü yapma işi de kolaylaşır. Bu da hem vakitten hem de elektrikten tasarruf etmemizi sağlar. İşte bu yüzden ütü tabanı düzenli olarak ve uygun şekilde temizlenmelidir. Ütüyü temizlemeye başlamadan önce bunun üzerinde yazan talimatlara uymak gerekir. Talimatta yazan güvenlik önlemlerini aldıktan sonra ütü temizliğine başlayabilirsiniz. Ütü temizlemeden alınacak en önemli güvenlik önlemi aletin fişini çekmektir. Ütü tabanını temizlemek için kullanılabilecek en ideal malzemeler arasında tuz ilk sıralarda gelmektedir. Temiz bir gazete kağıdının üzerine yemeklik tuz dökün ve ütü tabanını ovun. Bunun dışında uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise sirkeli bez ile ütü tabanını ovmaktır. Ütü tabanı temizlemek için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Şimdi sıra geldi ütünün içinin temizlenmesine. Ütülerin özelliklerine göre içlerini uygun yöntemlerle temizlediğinizde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Buharlı Ütü Nasıl Temizlenir

Buharlı ütünün içinde sürekli su bulunduğu için zamanla içinde kireçlenme oluşur. Bunun sonucunda da ütü eskisi gibi iyi çalışmayabilir. Su haznesine koyacağınız limon tuzu ve limon bu sorunun çözümünde size yardımcı olabilir. Bir miktar limon suyu ve limon tuzunu karıştırın. Bu karışımı ütünün su haznesine koyduktan sonra ütüyü ısıtın. Ard arda birkaç kere ütünün düğmesine basın ve ütüyü soğumaya bırakın. Ütü soğuduktan sonra su haznesini temizleyin. Aynı yöntemi tuzlu su ya da beyaz sirkeli su karışımı ile de uygulayabilirsiniz.

Kazanlı Ütü Nasıl Temizlenir

Kazanlı ütü kullanıyorsanız bunun içini temizlemek için aynı oranda beyaz sirke ve suyu karıştırıp bunu ütünün su haznesine koyun. Karışımın etki etmesi için bir süre bekledikten sonra buhar düğmesine basın. Bu şekilde ütünün kirecini kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün. Ütünün kazanı ve tabanını da sirkeli su ile ıslattığınız bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Ütüyü temizledikten sonra temiz bir bez ile kurulamayı unutmayın.

Teflon Ütü Nasıl Temizlenir

Teflon ütünün tabanı hassas olduğu için kimyasal maddelerle temizlemek zararlı olabilir. Bunun yerine doğal malzemeler kullanarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Temiz bir beze biraz sirke ve karbonat dökün. Daha sonra bu bez ile fazla bastırmadan ütünün tabanını silin. Ütünün tabanındaki deliklerde biriken kireçleri temizlemek için limon tuzu ve limon suyu ile bir karışım hazırlayın. Kulak çubuğunu bu karışıma batırdıktan sonra deliklere sokarak güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda ütü deliklerinde kireçlenme oluşumunu da önlemeniz mümkün.

Bunun dışında ütü temizliği konusunda; yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir sorusunun cevabını da merak edenler olabilir. Bir anlık dalgınlık veya yanlış kullanım sonucunda kumaş yanarak ütünün tabanına yapışabilir. Böyle bir durumda ütü tabanını zarar vermeden temizlemek için bir bez parçasının üzerine bir miktar bal mumu sürüp, ütü ılıkken bu bez ile tabanını ovabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde yanık kumaş parçaları sizi zorlamadan ve ütüye zarar vermeden kolay bir şekilde çıkacaktır. Ütü tabanındaki yanığı temizlemek için gazete kağıdının üzerine tuz dökebilir ve bununla fazla bastırmadan ovabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir