Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı

Sosyal Medyada Paylaşın

Vajinal akıntı, ergenlik döneminden itibaren her kadında görülen bir durumdur. Şeffaf, kaygan ve kokusuz olan bu sıvı tıp dilinde fizyolojik vajinal akıntı olarak adlandırılır. Kadınlık hormonlarının etkisiyle salgılanan bu sıvı tehlike içermez. Hatta vajinananın kayganlaşmasını sağladığı için cinsel ilişkiyi daha kolay hale getirir. Menopoz dönemindeki kadınlarda bu sıvının salgılanması yavaşladığı için vajinal kuruluk olarak adlandırılan,  cinsel ilişkiyi zorlaştıran ve acılı hale getiren durum meydana gelir.

Fizyolojik( normal ) vajinal akıntı kadınlarda adet dönemi yaklaşırken bir miktar fazlalaşabilir. Bunda endişelenecek bir durum yoktur. Bu akıntı şeffaf ve kokusuz olduğu müddetçe, genital organlarda herhangi bir kaşıntı veya acı olmadığı sürece ortada bir sorun yoktur.

Patolojik( anormal ) vajinal akıntı, normal vajinal akıntıdan daha fazla miktarda gelir, koyu kıvamlı ve kötü bir kokusu vardır. Bazen köpüklü, sarı-yeşil bir renkte olabilir. Bu tip bir akıntı, vajinal enfeksiyon ya da başka bir jinekolojik hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir jinekoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Vajinal Akıntıdan Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır

  • Vajinal akıntıdan korunmak için tuvalet sonrası hijyene çok dikkat edilmelidir.
  • Vajina içi su ya da sabunlu suyla yıkanmamalıdır.
  • Banyo sonrası bölgenin çok iyi kurulanması gerekir.
  • Genital sprey veya parfüm içeren pedler kullanılmamalıdır.
  • Prezervatifle korunuluyorsa bu prezervatif de parfüm içermemelidir.
  • Çok sıkı iç çamaşırı ( tanga vs. ) ve dar pantolonlar giyilmemelidir.
  • İç çamaşırı her gün değiştirilmelidir, çamaşır  yıkandıktan sonra ütülenerek daha hijyenik hale getirilerek kullanılmalıdır.
  • Tampon kullanan kadınlar bu konuda hijyen kurallarına uymalı ve çok dikkatli olmalıdır.
  • Adet döneminde ped ıslandığı an değiştirilmeli, bölge çok fazla kirlenen pedle temas etmemelidir.
  • Yazın denize girdikten sonra mayonun hemen değiştirilmesi gerekir. Spor yapan bayanlar da hemen sonrasında iç çamaşırını değiştirmelidir.

Bu maddelerden de anlaşılacağı gibi vajinal akıntıyı önlemek için vajina bölgesinin hijyenine ve kuru kalmasına özen gösterilmelidir.

Vajinal akıntı renk ve koku olarak rahatsızlık vermediği sürece endişelenecek bir durum yoktur. Kötü kokuyla birlikte rengi değişen vajinal akıntı olması halinde bunun nedeninin belirlenip, bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vajinismus * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir