Vajinismus

Vajinismus

Sosyal Medyada Paylaşın

Vajinismus toplumumuzda her  10 kadından 2’sinde görülen bir rahatsızlıktır. Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istem dışı olarak kasılması sonucunda, ilişkiye girememe ya da ağrılı bir şekilde gerçekleşen cinsel ilişki durumudur. Toplumumuzun bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmaması nedeniyle çoğu çift mağdur olmakta, cinselliği yaşayamamakta veya bu konuda çok zorlanmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olamayan ve ayrılan birçok çift de bulunmaktadır. Aslında vajinismus sadece kadının sorunu değildir, böyle bir problem meydana geldiğinde bu erkek için de psikolojik bir yıkım olabilmektedir. Bu yazımızda vajinismusun nedenleri, kimlerde daha çok vajimismus görülür, vajinismus sorunu yaşayan çiftler ne yapabilirler, vajinismus nasıl tedavi edilir konularını uzmanlardan edindiğimiz bilgiler ışığında anlatıyoruz.

Vajinismus Nedir

Vajinismus kadınlarda görülen cinsel ilişkiye girememe veya cinsel ilişki sırasında çok acı hissetme durumudur. Vajina kaslarının istem dışı kasılması sonucunda meydana gelen bu durum bazen ilk cinsel ilişkide bazen de daha ileriki dönemlerde ortaya çıkabilir. Vajinismusun altında yatan sebep çoğu zaman psikolojiktir. Jinekolojik sorunlardan kaynaklanan vajimismus oranı yüzde on gibi çok düşük bir rakamdır.

Bazen sorunsuz bir cinsel hayatı olan çiftlerde de vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun da çoğu zaman nedeni psikolojik olmakla beraber kadının zor bir doğum gerçekleştirmesi veya çok acılı bir jinekolojik operasyon geçirmesi sonucunda da vajinismus ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusun nedenleri arasında ilk sırayı kız çocuklarının cinselliğe kapalı şekilde yetiştirilmeleri almaktadır. Ergenlikten itibaren kızlar için cinsellik yasak, ayıp veya günah olarak yansıtılmaktadır. Yıllarca cinselliğe kapalı olarak büyümüş ve cinselliğin kötü birşey olduğuna inanmış kızlar evlendikleri zaman eşleriyle de ilişkiye girmeyi istemezler çünkü onlara cinselliğin kötü birşey olduğu ve kendilerini erkeklerden korumaları gerektiği anlatılmıştır. Bilinç altına yer eden bu düşünce yüzünden kızlar cinsellikten korkar hatta tiksinirler. Bu da onların eşleriyle ilişkiye girmelerine engel bir durum teşkil eder.

Vajinismusun nedenleri arasında cinsellikle ilgili bilgi sahibi olmamak ya da yanlış bilgilere sahip olmak da önemli bir yer tutar. Kulaktan dolma bilgilerle cinsel ilişkinin çok zor olduğu ve çok acı verdiği yönünde ön yargı aşılanan kızlar da, sıklıkla ilk cinsel birliktelikleri sırasında vajinismus sorunu yaşamakta ve sonrasında sürekli aynı sorun tekrar etmektedir. Böyle bir durumda birliktelik gerçekleşse bile, kadının canı çok yanacağı için bir daha cinsel ilişki istemeyecektir.

Çocukluk veya genç kızlık döneminde yaşanan şiddet, taciz ve tecavüz gibi ağır travmalar da kadınlarda vajinismusa neden olmaktadır. Geçmişte yaşanan kötü bir deneyim yüzünden cinselliği yaşamaktan korkan ve çok istediği halde eşiyle ilişkiye giremeyen bayanların sayısı da epeyce fazladır.

Normal bir cinsel hayatı olan çiftler de sorunlu bir dönemden geçiyorlarsa vajinismus problemiyle karşılaşabilirler. Kadının zor bir doğum yapması, ağır bir jinekolojik ameliyat geçirmesi, eşiyle arasında sorunlar olması veya erkeğin kadınla zorla beraber olması gibi durumlarda vajinismusun sonradan oluşma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kadının vajinasındaki yapısal bozukluklar da vajinismusun jinekolojik nedenleri aradında bulunmaktadır. Psikolojik olarak meydana gelen vajinismusa nazaran jinekolojik sorundan kaynaklanan vajinismusun tedavisi daha kolay olmaktadır.

Vajinismus Kimlerde Daha Çok Görülür

Vajinismus psikolojik kökenli bir rahatsızlık olduğu için eğitim düzeyi ile çok fazla bir ilgisi yoktur. Cinselliğe kapalı bir toplumda yetişmiş, cinsellikle ilgili yeterince bilgisi olmayan, geçmişte kötü bir cinsel tecrübe, cinsel istismar veya tecavüze maruz kalmış bayanlarda vajinismus görülme ihtimali daha yüksektir.

Vajinismus Çocuk Sahibi Olmayı Engeller Mi

Eğer vajinismus nedeniyle çiftler ilişkiye giremiyorlarsa böyle bir durumda normal yollardan çocuk sahibi olmaları da mümkün değildir. Tüp bebek veya aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olmaları mümkündür fakat en doğrusu vajinismusun tedavi edilmesi ve çiftlerin normal yollarla çocuk sahibi olmasıdır.

Vajinismus Sorunuyla Karşılaşan Çiftler Ne Yapmalıdır

Vajinismus sadece kadının sorunu değildir. Eşi ile ilişkiye girememek hatta eşine yaklaştığı zaman onun tarafından geri itilmek elbette ki  erkek için zor bir durumdur. Fakat erkek bu durumu kendi üstüne alınıp, eşine kırılmamalıdır. Yani eşi onu sevmediği ve onu istemediği için vajinismus meydana gelmez. Eşi o kasılmaları isteyerek gerçekleştirmiyor yani bu durum istem dışı olarak gelişiyor. Bu durumdaki çoğu çift karşılıklı olarak birbirini suçlamakta ve sonuçta iş boşanmaya kadar gidebilmektedir. Oysa ki çiftler tartışmak yerine sorunun çözümüne odaklansalar ortada bir problem de kalmayacaktır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler birbirine anlayışlı olmalı, erkek de eşiyle birlikte tedaviye gitmeli ve bu dönemde ona destek olmalıdır. Bazı durumlarda erkeğin de bu konuda psikolojik destek alması gerekebilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Vajinismus tedavisinde ilk aşamada sorunun kaynağı tespit edilir. Jinekolojik bir sorundan kaynaklanan bir vajinismus söz konusu ise cerrahi bir operasyonla bu sorun çözülür. Vajinismusun altındaki neden psikolojik ise o zaman doktor tarafından hastaya uygulanan çeşitli terapilerle tedavi edilebilir. Vajinismus sorunun çözümü için konusunda uzman bir doktora başvurmak tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir