Vintage ve Retro Giyim Arasındaki Farklar

Vintage ve Retro Giyim Arasındaki Farklar

Sosyal Medyada Paylaşın

Vintage ve Retro giyim tarzı son yıllarda modada adından sıkça söz edilen iki stildir. Bu iki tarzın birbirine benzer yönleri olsa da tamamen aynı değillerdir. Fakat çoğumuz bu tarzları aynı zannettiğimiz için arada anlam karmaşası yaşayabiliyoruz. Bu karışıklığı gidermek için bu yazımızda Vintage ve Retro giyim tarzı arasındaki farklar konusunu ele alıyoruz.

Retro Tarzı Nedir

Modada sıkça duymaya alışık olduğumuz Retro tarzı; geçmişte moda olmuş bir akımın günümüzün modern çizgileriyle birleşerek tekrar gündeme gelmesidir. Geçmişte çok favori olan bir elbise modeli ya da bir etek Retro tarzına verilebilecek en iyi örnektir. Günümüzde Retro tarzı sadece giysi değil, ayakkabı, aksesuar ve çeşitli saç modelleri olarak da sıkça gündeme gelmektedir. Son birkaç yıldır yaygın olarak kullanılmakta olan; kalın çerçeveli güneş gözlükleri, balon etekler, fırfırlı elbiseler ve puantiyeli kıyafetler birer Retro tarzı örneğidir.

Vintage Tarzı Nedir

Belli bir dönem modaya damgasını vurmuş kıyafetler Vintage tarzı olarak adlandırılabilirler. Bu o dönemde bir tasarımcı tarafından bir kişiye özel olarak yapılmış bir kıyafet olabileceği gibi o döneme ait özel bir koleksiyon da olabilir. Günümüzde Vintage tarzı giysi ve aksesuarlar da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle Vintage tarzı gelinlikler 2015 yılı gelinlik modellerinin favorilerindendir. 60’lı ve 70’li yıllardaki birçok ünlü tasarım da bu yılın Vintage stiline yön veren çizgiler olarak birçok tasarımcı tarafından moda dünyasının gündemine taşınmıştır.

Vintage ve Retro Stilleri Arasındaki Farklar Nelerdir

Geçmişten günümüze taşınan tüm giysi ve aksesuarlar için Retro tarzı diyebiliriz. Fakat eskiden günümüze gelen her tarz için Vintage diyemeyiz. Bir giysinin Vintage stili olabilmesi için sadece geçmişin çizgilerini taşıması yetmez. Bu stil aynı zamanda geçmişe damgasını vurmuş önemli bir parça ya da koleksiyona ait bir tasarım olmalıdır. Retro stili ise geçmişe ait tüm tasarımları kapsayan daha geniş bir yelpazedir. Moda dünyasında Vintage daha özel bir anlam taşırken, Retro ise daha genel bir anlam ifade etmektedir.

Retro ve Vintage giyim tarzı arasındaki benzerlik, her iki stilin de geçmişten izler taşıması ve abartılı olmalarıdır. Bu nedenle de sokak modasında ve günlük hayattan ziyade daha çok iş yaşamında ve özel günlerde bu giyim tarzları kullanılır.

Vintage ve Retro giyim tarzları arasındaki farklar kısaca bu şekilde özetlenebilir. Modayı yakından takip eden ve şıklığına önem veren birçok moda ikonu da bu iki tarzı gittikleri her ortamda uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir