Yağlı Cildin Bakımı Nasıl Yapılır

Yağlı Cildin Bakımı Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Yağlı cilt sorunlu bir yapıya sahip gibi görünse de bakımına dikkat edildiği zaman herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Bu konuda önemli olan yağlı cildin bakımı nasıl yapılır bunu bilmek ve uygulamaktır.

Yağlı cilt parlak bir görünüme sahiptir, bunun sebebi cildin aşırı yağ salgılamasıdır. Bu yüzden yağlı cildin bakımında yağ dengesinin sağlanmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan ürünler cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı ve ciltteki yağlanmayı geciktirici özelliğe sahip olmalıdır. Yağlı cilt bakımında yapılan en hatalı davranışlardan birisi de cildi nemden mahrum bırakmaktır. Yağlı cilt tipine sahip olan çoğu kişi tarafından cildin yağlı olmasıyla nemli olması aynı durum olarak algılanılmaktadır. Oysa ki bir cildin yağlı olması onun neme ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Yağlı ciltlerin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu tür ciltler için yağ içermeyen nemlendiriciler, likit ve su bazlı kremler kullanılmalıdır.

Yağlı Cildin Bakımı Nasıl Yapılır

Yağlı cildin bakımında temizlik önemli bir yer tutar çünkü yeterince temizlenmediğinde yağlı ciltlerde siyah nokta ve sivilce gibi sorunlara çok sık rastlanabilir. Bu nedenle yağlı ciltlerin her zaman temiz olması ve hava alması lazımdır. Aşırı yağlanma cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olduğu için cildin derinlemesine temizlenmeye ihtiyacı vardır. Yağlı cildin yapısına uygun tonik, peeling ve çeşitli maskelerle temiz kalması sağlanmalıdır. Cildin temizlenmesini sağlarken yağlanmasını geciktirecek türden maske ve kürler uygulanabilir.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler aşırı makyaj yapmaktan kaçınmalıdır. Özellikle yoğun kapatıcılar, aşırı fondöten ve pudra uygulanması cildin hava almasını engelleyeceği için bu tür uygulamalara çok fazla başvurulmamalıdır. Ayrıca yağlı ciltlerin makyaj sonrasında çok iyi temizlenmesi gerekmektedir. Makyaj temizlemeye gereken özen gösterilmezse, cildin alt tabakasına etki eden boya kalıntıları cilt gözeneklerinin daha fazla tıkanmasına ve siyah noktaların artmasına neden olabilir. Yağlı ciltlerde kullanılan temizleyiciler salisilik asit içerikli olmalıdır. Bu şekilde cilt temizlenirken, aşırı yağ salgılanmasının da önüne geçilebilir.

Yağlı cilt yapısına sahip olanlar evde kendi doğal bakım uygulamalarını yapabilirler. Tabiki bunun için cilt yapısına uygun malzemeler kullanılması gereklidir. Sizlere bu konuda yardımcı olabilecek bazı tarifler vermek istiyoruz. Bunları düzenli olarak uygulayarak cildinizin yağlanmasının önüne geçerken, doğal bakım uygulayarak da güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz. Denemek isteyenler için yağlı ciltlere uygun doğal bakım tariflerimiz.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 8 yemek kaşığı maden suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisinde elma sirkesi ve maden suyunu güzelce karıştırın ve elde ettiğiniz toniği küçük bir şişeye boşaltın. Temizlediğiniz cildinize sabah akşam bu toniği uygulayabilirsiniz. Ayrıca evde peeling ve maske gibi cilt bakımları uyguladıktan sonra da gözeneklerin sıkılaşması için bu tonikten uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Limon ve Bal Maskesi

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • Biraz süt

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir cam kasenin içerisine bal ve limon suyunu koyun. Daha sonra bu karışımın içine azar azar süt ilave ederek krem kıvamına gelmesini sağlayın. Hazırladığınız limon ve bal maskesini yüzünüze sürün ve 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayarak maskeden arındırın.

15 günde bir uygulayacağınız bu maske sayesinde cildin yağlanmasının gecikmesi sağlanırken, siyah nokta ve sivilce oluşması da engellenmiş olur.

Yağlı Ciltler İçin Yulaf Peelingi

Malzemeler

  • 1,5 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 3 damla elma sirkesi

Yapılışı ve Uygulanışı

Cam bir kasenin içerisine malzemeleri alın ve bir kaşık yardımıyla karıştırın. Elde ettiğiniz bu peeling malzemesini yüzünüze masaj yaparak güzelce yedirin. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra bol suyla yıkayarak yüzünüzü durulayın. Peelingi uygularken cildinizi çok fazla bastırarak ovalamamaya dikkat edin. Özellikle de sivilceli bir cildiniz varsa hafif ve yumuşak dokunuşlarla, cildinizi tahriş etmeden masajınızı yapın. Yüzünüzde iltihaplı sivilceler varsa onlar geçene kadar peeling uygulamayın. Yulaf peelingi yağlı ciltlerin temizliği ve bakımı için oldukça etkili bir uygulamadır. Haftada bir kere uygulanabilir.

Yağlı cildin bakımı nasıl yapılır ve evde yağlı ciltler için uygulayabileceğiniz doğal bakım tariflerini sizlerle paylaştık. Siz de yağlı cilt tipine sahipseniz evinizde düzenli olarak uygulayacağınız bakım sayesinde, cildinizin yağlanmasını önleyebilir ve daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir