Yağlı Ciltler için Kil Maskesi

Yağlı Ciltler için Kil Maskesi

Sosyal Medyada Paylaşın

Yağlı ciltler, bozulmaya en elverişli cilt tipleridir. Çevresel faktörler, stres, sıkıntı ve değişik nedenler ile hormonlardaki değişiklikler yağlı ciltlerde sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetikler. Bu sorunları önlemek ve var olanları tedavi etmek için cildin yağ dengesinin sağlanması gerekir. Cildin normal yağ dengesini sağlamak ve korumak için yağlı ciltler için kil maskesi uygulanabilir.

Yağlı Ciltler için Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı yeşil kil
  • 1 tatlı kaşığı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yağlı ciltler için yeşil kil maskesi hazırlarken temiz, plastik bir kase kullanabilirsiniz. Maske için kase içine karbonat ve yeşil kili koyun. Üzerine su ve limon suyunu ekleyin. Bir kaşık ile malzemeler tamamen karışına kadar karıştırın. Eğer malzemeleri eklediğinizde maske kıvamı almadıysa, karışım içine ihtiyaca göre biraz kil ya da biraz su ekleyebilirsiniz. Karışım, pürüzsüzleşip maske kıvamı alınca çok fazla bekletmeden cildinize sürün. İsterseniz sürme aşamasında maske fırçalarından yardım alabilirsiniz. Kil hızlı kuruyan bir malzeme olduğu için maskeyi cildinizde sadece 5-10 dakika bekletmeniz yeterli. Kil yüzünüzde kuruduktan sonra maskeyi ılık su ile cildinizden arındırabilirsiniz. Tamamen temizledikten sonra yumuşak bir havlu ile cildinizi kurulayıp maskeden sonraki görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Cildiniz aşırı yağlı ise maskeyi haftada 2 kere düzenli olarak uygulamanız gerekecektir. Az yağlı bir cilt tipine sahipseniz maskeyi sadece haftanın bir günü uygulamanız yeterli olacaktır.

Yağlı ciltler için kil maskesi tarifi yağlı cilde sahip herkese uygundur. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi bol su ile yıkayın. Temizlediğiniz cildinizi bir havlu ile kurulayın. Maskeyi tamamen temiz ve kuru cilde uyguladığınızda daha fazla etkili olacaktır. Benzer şekilde yağlı ciltler için kil maskesi tarifleri de vardır. Bu tariflerde kullanılan malzemeler ya da kilin çeşidi farklıdır. Verdiğimiz maske tarifini uygularken başka her hangi bir maske uygulayın. Benzer şekilde losyon ya da krem de kullanmamanızı öneririz. Aynı anda kullanılan krem ya da maskeler birbirlerinin etkisini yok edip cildin yararından çok zararına neden olabilir. Eğer verdiğimiz tarif ile istediğiniz sonucu elde edemezseniz, 1-2 gün ara verdikten sonra başka uygulama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir