Yaz Makyajı Nasıl Yapılır

Yaz Makyajı Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Makyaj yapmak çoğu kadının olmazsa olmazları arasındadır. Makyaj abartılı yapılmadığı ve uygun malzemeler kullanıldığı zaman bayanların daha güzel görünmesini sağlar. Makyajın kalıcı olması ve güzel görünmesi için mevsim şartlarına uygun olarak da yapılması gerekir. Biz de bugünkü yazımızda yaz makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırdık ve bunu sizinle paylaşıyoruz. Yazın sıcak havalarda makyajınızın akmaması ve dağılmaması için yapmanız gerekenlere dikkat ederek daha güzel ve bakımlı görünmeniz mümkün.

Yaz Makyajı Nasıl Yapılır

Yaz Makyajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın ciltte artan ter ve yağlanma oranı makyajın kalıcılığına etki eden en önemli unsurdur. Yaptığınız makyajın kalıcılığını arttırmak için su bazlı silikon içeren bir buz kullanabilirsiniz. Bu sayede makyajınızın akma derdi olmadan gün boyu rahat edebilirsiniz. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı daha var, bunlara da dikkat ettiğiniz taktirde makyajınız hem daha güzel hem de dayanıklı olur.

Makyaja Kapatıcı Kullanarak Başlayın

Yaz makyajı yaparken işe ilk önce kapatıcı sürerek başlayın. Kapatıcıyı cildinizde kızarıklık, sivilce ve leke gibi kusurların bulunduğu bölgelere uygulayın. Kullanmış olduğunuz kapatıcı cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz göstermek için yeterliyse ayrıca fondöten sürmenize gerek yoktur.

Dayanıklı Fondöten Kullanın

Yaz makyajı yaparken kullanacağınız fondötenin kapatıcı özelliği olmalı, bunun yanı sıra fondöteniniz tere ve suya dayanıklı olmalıdır. Silikon bazlı hafif içerikli fondötenler yaz makyajı için idealdir. Pudralı fondötenler de sıcak yaz günlerinde makyajınızın kalıcı olmasını sağlaması bakımından işinizi kolaylaştıracaktır. Kapatıcı özelliği bulunan, çok ince ve toz olan mineral fondötenler de, en az likit fondötenler kadar etkili olduğu için bunları da tercih edebilirsiniz.

Fondöten Yerine Renkli Nemlendirici Kullanın

Güneşten korunmak amacıyla güneş kremi kullanıyorsanız, makyajınızı yaparken fondöten yerine CC krem ya da renkli nemlendiricilerden kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz bronzlaştıysa, içinde ince pırıltılar bulunan bir nemlendirici kullanmak makyajınızın daha güzel olmasını sağlayacaktır. Yağlı bir cildi olanların cildi yağlanmadan dolayı parladığı için onlara bu tür parıltılı ürünleri önermiyoruz.

Suya Dayanıklı Rimel, Göz Kalemi ve Eyeliner Kullanın

Yazın makyaj konusunda en sık yaşanan sorunlardan birisi de rimel, göz kalemi ya da eyelinerin dağılıp akmasıdır. Bu tür durumlarda akan boyalar size zor anlar yaşatabilir. Özellikle de makyaj tazeleme imkanı bulunmayan ortamlarda durum daha da zorlaşabilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için rimel, göz kalemi ve eyelinerinizi suya dayanıklı ürünlerden seçmelisiniz. Bu sayede makyajınız akmadan anın tadını çıkarabilirsiniz.

Krem Far Sürün

Yaz makyajı yaparken kullanacağınız far da en az diğer makyaj malzemeleri kadar önemlidir. Normal farlar sıcak havanın da etkisiyle göz kapağında birikme yapıp, kötü bir görünüm oluşturabileceği için su bazlı krem far kullanmanız gerekir. Krem farlar göz kapağında birikme yapmadığı ve sürüldüğü an donarak orada sabit kaldığı için daha uzun süre kalıcılığını koruyacaktır. Hafif ışıltılı farlar yaz mevsimi için çok idealdir.

Krem Allık Kullanın

Pudra içeren ürünler terleyince ciltte çamursu bir görüntü oluşturabiliyor. Yazın bu durumda dikkatli olmalı ve pudra ürünlerin yerine krem allıkları tercih etmelisiniz. Bu sayede cildiniz daha sağlıklı ve pürüzsüz görünür, ayrıca allığınız daha kalıcı olur.

Transparan Pudra Sürün

Yaz makyajı için transparan pudra kullanmayı tercih edebilirsiniz çünkü transparan pudralar renkli pudralardan daha iyi sabitleme özelliğine sahiptir. Fondöteninizi sabitlemek için transparan pudrayı ince bir tabaka halinde uygulayın. Bu arada cildinizin T bölgesine de transparan pudra sürmeyi unutmayın.

Suya Dayanıklı Ruj Kullanın

Diğer makyaj malzemelerinizde olduğu gibi, ruj ve dudak kalemi seçiminizde de kaliteli ve suya dayanıklı ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca rujunuzun yaz renklerine uygun tonlarda olması da gerektiğini unutmayın.

Yaz makyajı tüyoları arasında en önemlisi, yazın çok yoğun makyaj malzemesi kullanmamanızdır. Cildin sağlıklı ve güzel olabilmesi yeterince hava almasına bağlı olduğu için makyaj malzemelerini mümkün olduğunca ince tabaka halinde uygulamalısınız. Ayrıca yazın özellikle gündüzleri sadece yüzünüze biraz renk katmayı sağlayacak hafif bir makyaj yapmak hem daha doğal görünmenizi sağlar hem de yoğun ürünler kullanmadığınız için cildiniz rahat hava alır. Her zaman olduğu gibi yaz mevsiminde de makyaj sonrasında cildinizi çok iyi temizlemeyi ihmal etmeyin. Yazın sıcak hava ve terlemenin de etkisiyle cildin gözenekleri tıkanmaya daha elverişli hale gelir. Bunun üstüne bir de cildinizin alt tabakasına işleyen makyaj malzemesi kalıntıları eklendiğinde, cildiniz başta siyah nokta ve sivilce olmak üzere birçok problemle karşı karşıya kalabillir. Bunu önlemek için gün sonunda mutlaka makyajınızı temizleyin.

Yaz makyajı yaparken belirttiğimiz bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz taktirde, hem makyajınız güzel olur hem de kalıcılığını gün boyu koruyabilir. Yazın kullanacağınız makyaj malzemeleri suya dayanıklı, cildinizin hava almasını engellemeyen, kaliteli ürünler olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir