Yemeğin Tuzu Fazla Kaçtığında Ne Yapılmalı

Yemeğin Tuzu Fazla Kaçtığında Ne Yapılmalı

Sosyal Medyada Paylaşın

Yemeğin tuzu fazla kaçtığında ne yapılmalı sorusu ile hepimiz zaman zaman karşılaşabiliriz. Yemeklere lezzet katan tuz dikkatli ayarlanmadığı zaman yemeğin tadını bozabilir. Onca emek vererek yapılan yemeklerin tuzlu olduğu için tüketilememesi nimeti israf etmek anlamına da gelir. Bazen kullandığımız salçanın aşırı tuzlu olması ya da elimizin ayarını tutturamadığımız için yemeklerimiz gereğinden fazla tuzlu olabilir. Baharat kullanımı da yemeklere tuzlu bir tat vereceği için bu konuda da dikkatli davranmak gerekmektedir. Yemeği yaparken tuzunun fazla kaçtığını fark ettiğinizde hemen müdahale ederseniz, tuz oranını dengeleyerek yemeği kurtarabilirsiniz. Yemeğin tuzunu dengelemek için uygulayabileceğiniz en etkili ve pratik yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yemeğin Tuzlu Fazlaysa Ne Yapılmalı

Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden olan zeytinyağlı yemeklerin tuzu fazla kaçtığında en etkili çözüm toz şeker kullanmaktır. Yemeğin içine biraz şeker kattığınızda tuz oranını dengelemeniz mümkün. Toz şeker zeytinyağlı yemeklere ayrı bir lezzet kattığı için bu yöntemi uygulayarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Aynı yöntemi tuzunu fazla ektiğiniz pilav için de uygulayabilirsiniz.

Sulu Yemeklerin Tuzu Fazla Kaçtığında Ne Yapılmalı

Sulu yemek pişirirken tuz kazası daha sık yaşanır. Bazen fazla tuzlu bir salça ya da gereğinden çok kullanılan bir baharat yemeğin tuz oranını arttırabilir. Bu tür durumlarda kullanabileceğiniz en güvenilir yöntem patatestir. Bir tane patatesi güzelce yıkadıktan sonra kabuğunu soyun. Daha sonra bıçakla iri parçalar halinde doğrayın. Ocakta kaynamakta olan yemeğin içine patatesleri ilave edin. 15 dakika kaynattıktan sonra yemeğin içindeki patatesleri alabilirsiniz. Patates sulu yemeklere yakışan bir lezzet olduğundan isterseniz almayabilirsiniz.

Çorbanın Tuzu Fazla Kaçtığında Ne Yapılmalı

Sofralarımızın olmazsa olmazlarından olan çorbanın da tuzu fazla kaçabilir. Böyle bir durumda su katarak tuzunu azaltmak en uygun çözüm gibi görünebilir. Evet su çorbanın tuzunu azaltabilir fakat lezzet ve kıvamında da değişiklik meydana getirebilir. Bunun yerine çorbaya bir miktar süt katarak hem tuzunu azaltabilir hem de daha besleyici bir hale getirebilirsiniz. Her çorba çeşidine süt yakışmayabilir, böyle bir durumda çorbanın içine atacağınız bir dilim kızarmış ekmek de sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Yemeğin tuzu fazla olduğunda sirke ve limon suyu, tuz oranını dengelemeye yardımcı olabilir. Tuzlu yemeği kurtarmak için 3 damla taze sıkılmış limon suyu ya da 1 yemek kaşığı sirke kullanabilirsiniz. Sirke ve limon suyu içerdiği asit nedeni ile yemeğin tuzunu azaltmanızı sağlayabilir. Tüm bu saydığımız yöntemler işe yaramıyorsa o zaman yemeğin suyunu yeniden hazırlamak gerekiyor. İlk iş olarak yemeğin suyunu süzün. Sonrasında yeniden salçalı ve soğanlı yemek harcı hazırlayarak tuzlu yemeği normal haline döndürebilirsiniz.

Yemeğin tuzu nasıl azaltılır sorusunun cevabı olabilecek pratik yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Bundan sonra pişirdiğiniz yemeklerin tuzu fazla kaçarsa bu püf noktalarını uygulayarak yemeğin tuz oranını dengeleyebilirsiniz. Yemek pişirirken salçanın tuz oranını ya da katacağınız baharatları da dikkate alarak kullanacağınız tuz miktarını dikkatli ayarlarsanız bu yöntemlere ihtiyaç kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir