Yeşil Zeytin Salatası Tarifi

Yeşil Zeytin Salatası Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Yeşil zeytin salatası, pratik yapımı ve güzel görünümü ile sofralarımızın en sevilen lezzetleri arasındadır. Günümüzde salata sadece yemeğe ek bir besin değil, yemek masalarının dekorunu da tamamlayan bir çeşittir. Ailecek yiyeceğimiz yemeklerde ya da dostlarımız için kurduğumuz özel sofraların olmazsa olmazıdır salata. Biz de bugün sizlerle lezzeti ve görünümü ile hem mideye hem de göze hitap eden çok kolay salata tarifi paylaşıyoruz. Bu güzel salatayla yemek masalarını donatmak isteyenler için yeşil zeytin salatası tarifi ve kullanılacak malzeme listesini aşağıda veriyoruz.

Yeşil Zeytin Salatası Nasıl Yapılır

Yeşil Zeytin Salatası Malzemeleri

  • 2 tane domates
  • 1 çay bardağı haşlanmış bezelye
  • 3 tane yeşil biber
  • 1 tane kuru soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 15 tane yeşil zeytin
  • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım limonun suyu
  • Tuz

Yeşil Zeytin Salatası Yapımı

Salatayı yapmaya başlamadan önce sebzeleri güzelce yıkayın. Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın ve bunları salata kasesine alın. Kuru soğanın da kabuğunu soyduktan sonra bunu da istediğiniz büyüklükte doğrayarak, salata kasesindeki domateslerin üzerine alın. Yeşil biberleri yuvarlak olarak doğrayın ve kasedeki malzemenin içine katın. İnce bir şekilde kıydığınız maydanozları da salata kasesine alın. Haşlanmış bezelyeleri de malzemenin içine aktarın. Yeşil zeytinlerin çekirdeklerini çıkardıktan sonra bunları bıçakla yuvarlak olarak doğrayın ve salata kasesine boşaltın. Malzemelerin üzerine tuz ekin ve hepsini güzelce harmanlayın. Salatamızı bu şekilde hazırladıktan sonra sıra geldi sosunu yapmaya. Bir kasenin içine zeytinyağını alın, üzerine limon suyunu ilave ettikten sonra 5 dakika kadar çırpın. Yapmış olduğunuz sosu salatanın üzerine döktükten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

Yeşil zeytin salatası yapımı kısa sürdüğü için bu salatayı yapmak sizin için oldukça keyifli olacaktır. İsteyenler salatayı yaparken bezelye yerine, aynı miktarda haşlanmış mısır da kullanabilirler. Damak tadına uygun şekilde sirke ve farklı baharatlar ya da değişik malzemeler de ilave edebilirsiniz.

Mantar Salatası * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir