Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlıklı ve hafif beslenmek için önemli bir yere sahip olan yeşillikler, ana yemeklerin yanında salata olarak da sıkça tüketilir. Genelde taze olarak alınıp kullanılması önerilen bu sağlıklı besinler, kimi zaman ihtiyaç fazlası alınıp saklanabilir. Bugün sizlerle “Yeşillikler buzdolabında nasıl saklanır” sorusuna beraber cevap alacağız…

Yeşilliklerin uzun süre saklanması için mutlaka buzdolabında ve uygun koşullarda saklanması gerekir. Bu besinlerin uzun süre taze kalması için buzdolabına konulmadan önce ıslak olmamasına dikkat etmek gerekir. Bazı yeşillikler yıkanmadan buzdolabında saklanabilirken bazılarının mutlaka yıkanıp temizlenmesi gerekir. Eğer saklamak istediğiniz yeşilliğin yıkanması gerekiyorsa, her yerini güzelce yıkayıp kurutarak buzdolabına yerleştirebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelerin ıslaklık dışında sevmediği diğer etken ise havasız ortamdır. Bu nedenle kesinlikle hava almayan, kolay nemlenen poşetlerde saklanmamaları gerekir. Poşet yerine saman kağıt da denilen manavlarda bulunan kese kağıtlı kaplarda ya da gazete kağıdına sarılarak saklanması gerekir. Yeşilliklerin saklanmasında dikkat edilmesi gereken genel özelliklere kısaca değindikten sonra şimdi de teker teker farklı yeşilliklerin saklanma özelliklerine değinebiliriz.

Marul Buzdolabında Nasıl Saklanır

Yeşillik denilince ilk akla gelen sebze şüphesiz ki maruldur. Yüksek oranda kalsiyum içeren bu yeşillik kullanılmadığı zaman mutlaka buzdolabında saklanmalı. Salataların baş malzemesi olan marulda çürüme ve sararma ilk olarak dış yapraklarda başlar. Bunun nedeni nemlilik oranının bu bölgelerde daha fazla olmasıdır. Marulun çürümesini engellemek için saklamadan önce güzelce kurumasını sağlanamalısınız. Bunun için temiz kağıt havlulardan ya da özel yeşillik kurutma makinelerinden yararlanabilirsiniz.

Maydanoz Buzdolabında Nasıl Saklanır

Salata, kısır, köfte ya da pek çok yemeğin yapımında ihtiyaç duyulan maydanozlar genelde 3-4 demet halinde satılır. Evlerde de sürekli ihtiyaç duyulduğu için her zaman bulunması gereken maydanoz, saplarından ayıklanıp temizlenerek saklanmalıdır. Yıkanıp ayıklanan maydanozlar iyice kurutulduktan sonra cam kavanoz içine konularak buzdolabında saklanabilir. Bu şekilde maydanozlar tazeliğini 7 gün koruyabilir.

Ispanak Buzdolabında Nasıl Saklanır

Ispanaklar maydanoz ve marul gibi az miktarlı olmadığı için genelde yıkanmadan saklanması uygun görülür. Yıkanıp kurutulma aşaması uzun süreceği için bu işlemler uygulanmadan saklanan ıspanak, gazete kağıdına sarılarak buzdolabında saklanabilir. Kullanılmasına yakın alınması gereken ıspanakların bu şekilde en fazla 3 gün saklanması önerilir.

Cam kavanoz ya da gazete kağıdı ile sarılarak saklanan yeşillikler bu şekilde yaklaşık 7 gün taze olarak saklanabilir. Eğer daha uzun süre yeşilliklerin taze olarak saklanması isteniyorsa, yıkanıp ayıklanarak buzdolabı poşetine konulması ve ağızlarının sıkıca kapatılarak derin dondurucuya konulması gerekir.

Yeşilliklerin saklanması konusunda verdiğimiz genel bilgiler ve özel bilgileri uygulayarak siz de pratik şekilde tazeliklerini kaybetmeden yeşilliklerinizi saklayabilir, ihtiyaç anında hemen kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir