Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurt Kaç Kalori

Sosyal Medyada Paylaşın

Yoğurt kaç kalori sorusunun cevabını ve yoğurt tüketiminin kilo vermeye etkisi hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Sofralarımızın olmazsa olmazları arasında bulunan yoğurt her mevsim tüketilen bir gıdadır. Kalsiyum deposu olan yoğurt büyük, küçük her yaştan birey için faydalı bir besindir. Metabolizmayı hızlandıran ve tok kalmayı sağlayan yoğurt aynı zamanda az kalori içermesi bakımından da zayıflamak isteyenler için oldukça faydalıdır. Yoğurdun kalori değeri kasenin büyüklüğüne ve yoğurdun içeriğine göre farklılık gösterebilir.

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori

Her ne kadar az kalori içeren bir gıda olsa da yoğurdun kalorisini bilerek tüketmek kilo kontolü açısından önemlidir. 1 kase yoğurt kaç kalori? derseniz ortalama olarak 36 ile 85 kalori arasında değişebilir. Bu verdiğimiz oran 100 gramlık bir kase içindir daha büyük kase kullanıyorsanız kalori değeri de ona göre yükselecektir. 1 kase tam yağlı yoğurt 84 kalori iken 1 kase yarım yağlı yoğurdun kalori değeri 57 civarıdır. Koyun yoğurdunun 1 kasesi ortalama 101 kalori içerir. Meyveli yoğurt sevenler için de 1 kase meyveli yoğurdun 105 kalori olduğunu söyleyelim. Bunun dışında 1 kase tava yoğurdu 97, 1 kase sarımsaklı yoğurtta 81 kaloridir. Dışarıdan alınan meyveli yoğurtların kalorisi de içerdikleri katkı maddelerine göre değişmektedir.

Az kalori içeren ve besleyici özelliği olan yoğurt diyet yapanlar için de en sağlıklı gıdalardan birisidir. Bu özelliklerinden dolayı çoğu diyet menüsünde yoğurt bulunduğunu görmekteyiz. Diyet yapanlar tatlı tüketmek istediği zaman yoğurdun içine meyve parçaları ilave ederek düşük kalorili bir tatlı tüketebilirler. Bu şekilde gün içinde ortaya çıkan tatlı krizleri de fazla kalori almadan atlatılabilir. Bunun dışında yoğurt ayran yapılarak gün içinde ve yemeklerin yanında sağlıklı bir içecek olarak da tüketilebilir. Tabi ki bu ayrana yağ ya da tuz katmadan tüketilmesi kalori oranını yükseltmemek bakımından önemlidir.

Diyet yapanlarda yoğurt tüketimi konusunda genelde bir sınırlama olmasa da tam yağlı yoğurt yerine yarım yağlı yoğurt tüketilebilir. Yoğurt tatlı olarak tüketileceği zaman içine şeker, pekmez ya da bal gibi tatlandırıcılar katılması kalori oranını arttıracağı için bunun yerine yoğurt meyve parçaları ile birlikte tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir