Yoğurt Zayıflatır Mı

Yoğurt Zayıflatır Mı

Sosyal Medyada Paylaşın

Sofralarımızın olmazsa olmazı olan yoğurdun çoğu diyet menüsünde de bulunduğunu görüyoruz. Bu durum da aklımıza; yoğurt zayıflatır mı? sorusunu getiriyor. Çoğumuz yoğurdun sindirimi kolaylaştırdığını biliyoruz ve bu yüzden de yemek masalarımızda yoğurt veya ayran bulunduruyoruz. Ama bizim asıl merak ettiğimiz konu yoğurdun zayıflamaya bir etkisi olup olmadığıdır.

Yoğurt Zayıflatır Mı

Hiç bir gıda tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir. Fakat bazı gıdalar ve içecekler metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmayı kolaylaştırmakta etkilidir. İşte yoğurt da yağ yakımını hızlandıran bir gıdadır. Bu özelliğinden dolayı da yoğurt zayıflamaya yardımcı olur diyebiliriz. Bu lezzetli gıdanın zayıflamaya olan etkisi sadece bu kadar değildir. Bağırsaklar için son derece faydalı olan yoğurt sağladığı tokluk hissi nedeniyle de kilo vermek isteyenlerin yardımına yetişiyor.

Diyet Yapanlar Yoğurdu Nasıl Tüketmelidir

Diyet yapanlar beslenme programına yoğurdu da dahil etmelidir çünkü yoğurt protein ve kalsiyum açısından zengin bir gıdadır. Buna rağmen çok az kalori içerir, 100 gram yoğurt yaklaşık olarak 36 kalori içermektedir. Yani düşük kalorili diyet yapanlar da yoğurdu rahatlıkla tüketebilir, yoğurdun yağ yakıcı özelliğinden ve sağladığı tokluk hissinden faydalanırken fazla kalori de almamış olurlar. Diyet yapanlar ana öğünlerde ve ara öğünlerde yoğurt tüketebilirler. Tabi ki bu yoğurt kaymaksız ve yağsız olmalıdır. Yoğurdu meyvelerle karıştırarak da kalorisi az hafif bir tatlı yapılabilir. Herhangi bir meyve salatası yapıp bunu yoğurtla karıştırarak tatlı ihtiyacı giderilebilir. Ana öğünlerde veya ara öğünlerde yoğurt ayran yapılarak da tüketilebilir. Böylece günlük su ihtiyacının bir kısmı da bu şekilde karşılanırken metabolizmanın çalışma hızı da artırılır. Diyet yapanların yoğurt tüketmesi, diyet esnasında protein ve kalsiyum eksikliği oluşmasını önlemesi bakımından da fayda sağlar. İşte saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı birçok diyet menüsünde yoğurt bulunur. Hatta birçok kişinin uyguladığı ve olumlu sonuçlar alındığı söylenen yoğurt diyeti bile bulunmaktadır.

Yoğurt yiyerek zayıflamak isteyenler, beslenmelerinde yoğurda sıkça yer vermeli ve bunun yanı sıra diğer sağlıklı beslenme kurallarına da dikkat etmeliler.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir