Yumurta Zayıflatır Mı

Yumurta Zayıflatır Mı

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir çok diyet menüsünde yumurtaya sıklıkla yer verildiğini görmek aklımıza yumurta zayıflatır mı sorusunu getiriyor. Biz de bugünkü yazımızda bu sorunun cevaplarını araştırdık ve elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Yumurtanın Zayıflamaya Etkisi

Yumurta anne sütünden sonra protein yönünden en faydalı besindir. Çünkü vücut yumurtadan aldığı proteinin tamamını yakmaktadır. Sağlığımız için bu kadar önemli bir besin olmasının yanı sıra zayıflamakta da son derece etkilidir. Çünkü yumurta sağladığı tokluk hissi nedeniyle öğün aralarında gereksiz abur cubur yeme isteğinin önüne geçer. Çoğumuzun kilo probleminin kaynağı da besin değeri olmayan ama yüksek kalori içeren bu tarz gıdalardır. Sabahları 1 tane haşlanmış yumurta yemek hem öğlene kadar tok kalmanızı sağlar hem de güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olur. Birçok uzman tarafından yumurtanın kilo vermeyi kolaylaştırdığı, diyet sürecinde büyük fayda sağladığı belirtilmektedir. Ayrıca yumurtanın içeriğinde bulunan aminoasitler kas geliştirmekte etkili olduğu için, kilo verirken oluşabilecek kas kayıplarının da önüne geçilebilmektedir. Yumurtanın kilo vermeye etkisi hakkındaki tüm bu bilgilerden sonra sizlere yumurta diyeti menüsü vermek istiyoruz. Menüye geçmeden önce 1 tane haşlanmış yumurtanın ortalama 80 kalori, yağda pişmiş yumurtanın ise yaklaşık 115 kalori civarında olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sadece bu kalori değerleri bile yumurtanın diyetlerdeki önemini anlamamız için yeterlidir.

Yumurta Diyeti

Yumurta Diyeti Menüsü

Sabah

  • 1 tane haşlanmış yumurta

Ara öğün

  • Mevsim yeşilliklerinden yapılmış salata
  • Yeşil çay

Öğle

  • Omlet ( sadece yumurta beyazıyla yapılacak )

Ara öğün

  • Yeşillik salatası
  • Yeşil çay

Akşam

  • 1 porsiyon omlet (Bu defa yumurtanın beyazını da sarısını da kullanabilirsiniz)

Yumurta diyeti en fazla bir hafta uygulanmalıdır. Daha uzun süre uygulanması sağlık yönünden sakıncalı olabilir. Ayrıca yumurta yemesi yasak olan kişilerin de bu diyeti yapmaması uygundur. Her zaman ilk amacımız önce sağlığımızı korumak sonra zayıflamak olmalıdır. Yumurta diyeti ile kaç kilo verebileceğiniz ise tamamen sizin metabolizma hızınıza ve göstereceğiniz çabaya bağlıdır. Bol bol su içip, düzenli olarak spor yapmanız halinde 5 kilo kadar vermeniz mümkündür. Yumurtayı sadece zayıflamak isteyenler ve diyet yapanlar değil, formunu korumak isteyenler de kahvaltıda mutlaka yemelidir.

1 Yumurta Kaç Kalori * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir