Zeytin Sütü Nedir

Merak Edilen Zeytin Sütü Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Zeytin sütü nedir sorusu, son dönemlerde pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisidir. Zeytinin çekirdeği, meyvesi, dalı, yaprağı, yağı derken sütünün de ortaya çıkması ilk defa duyanlar için biraz şaşırtıcı olabilir. Şaşırmayın… Zeytin sütü çok da yabancı olduğumuz bir madde değil…

Zeytin Sütü Nedir

Zeytin sütü, en basit tabiri ile zeytin yağının klasik, eski usuller ile yapılan türüdür diyebiliriz. Geleneksel, eski usuller kullanılarak elde edilen bu maddede her hangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Taş değirmenlerde ezilerek hazırlandığı için %100 doğaldır. Halk arasında soğuk sıkım yağ, ilk yağ, tekne yağı, hamur yağı veya kavata yağı olarak da bilinir. Tamamen doğal yollarla elde edildiğinden dolayı zeytin sütü pahalıdır ve her yerde kolaylıkla bulunabilecek bir madde değildir. Doğal ürün satışı yapan yerlerde ya da sadece zeytin yağı üzerine faaliyet veren firmalarda bulunabilir.

Zeytin sütü, büyük taş değirmenlerde zeytinlerin ezilmesi ve elde edilen bu hamurun damlama yolu ile sıvı hale gelmesi ile elde edilir. Bu aşamaların hiç birinde ek ısı, soğutma ya da malzeme kullanılmaz. Bu nedenle kokusu, rengi, tadı, berraklığı klasik zeytin yağlarından daha farklıdır.

Zeytin sütü, salatalarda, mezelerde, yemeklerde kullanılabilir. Bunun dışında saç ve cilde de sürülebilir. Özellikle ciltte oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesi için yara bölgesine biraz zeytin sütü sürülmesi önerilir.

Zeytin sütü alternatif tıp alanında da çok sık adı geçen bir maddedir. Bir çok sağlık sorununun ortaya çıkmasını engellemek ya da iyileştirmek için önerilir. Genel olarak günde 2 yemek kaşığı zeytin sütü yetişkinlerde yeterlidir. Daha fazlası zararlı olabilir.

Zeytin sütünün cilde uygulanması, yaşlanmanın önüne geçmek ve cilde daha genç bir görüntü vermekte fayda sağlar. E vitamini ve bazı mineraller bakımdan zengin olması cilde daha bebeksi bir yapı kazandırır. Daha pürüzsüz ve bebeksi bir cilt için yüz bölgesine uygulanabilir.

Zeytin sütü yapmak son derece zahmetli bir iştir. Bu işlem için kullanılacak olan zeytinlerin özenle seçilmesi ve seçilen zeytinlerin uzun süre taş değirmenlerde ezilmesi gerekir. Bu aşamalardan geçerek evlerimize kadar gelen zeytin sütünü uygun şekilde kullanarak şifasından yararlanabilirsiniz.

7 Zeytin 1 İncir Diyeti * Tıklayın

7 Zeytin 1 İncir Faydaları * Tıklayın

Ücretsiz Abone Ol * Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir