Zeytinyağlı Kıl Biber Turşusu Yapımı

Zeytinyağlı Kıl Biber Turşusu Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Zeytinyağlı kıl biber turşusu, yemeklerin yanında iştah açma ve lezzet verme için tüketilen bir turşudur. Kışlık hazırlıklar sırasında ev hanımlarının en fazla tercih ettiği turşu türlerinden birisidir. Yapımı son derece kolay olan bu turşuyu hemen hazırlayıp iki hafta içinde tüketmek mümkün. Siz de kıl biber yani ince biber ile hazırlanan bu leziz turşuyu hazır almak yerine evde yapmayı istiyorsanız, zeytinyağlı kıl biber turşusu yapımı malzemeleri ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Zeytinyağlı Kıl Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı kıl biber turşusu yapmak için ince yeşil biberler kullanılmalı. Tarif malzemeleri 2,5 litrelik pet şişeye göredir. Ancak pet şişlerin sağlıksız olması ve zamanla koku yapması nedeni ile cam kavanoz kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanacağınız kavanozların kapaklarının yeni olması, tam olarak kapanması da diğer dikkat edilmesi gereken önemli detay. Şimdi sizleri daha fazla bekletmeden malzeme listesi ve yapım aşamalarına geçmek istiyoruz.

Zeytinyağlı Kıl Biber Turşusu Malzemeleri

  • Yaklaşık 1 kilo kadar kıl biber
  • 2 su bardağı sirke
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • Yarım çay bardağı toz şeker
  • 2 çorba kaşığı tuz
  • 1 baş sarımsak

Zeytinyağlı Kıl Biber Turşusu Yapımı

Turşu için biberleri güzelce yıkayın, sarımsakları soyun. Biberleri cam kavanozlara aralık vermeden sıra ile dizin. Aralarına diş sarımsakları da ekleyip kavanozun tamamını doldurun. Bir kap içinde sirke, zeytinyağı, sıvı yağ, tuz ve toz şekeri karıştırın. Malzemeler karışınca hazırladığınız kavanozların içinde bu sosu paylaştırın. Cam kavanozların sadece yarısına kadar doldurulması yeterli olacaktır. Kavanozları hazırladıktan sonra hava almayacak şekilde kapaklarını kapatın. Güneş gören bir yere yanlamasına yatırarak koyun. Bu şekilde kavanozların 1 hafta ile iki hafta arasında beklemesi yeterli olacaktır. Turşunun olması için kavanozları her gün bir ya da iki kere yanmasına çevirip altta kalan biberlerin de güneş görmesini sağlamanız gerekir.

Hazırladığınız kıl biber turşularını yemeklerin yanında tüketebilirsiniz. Ancak kullanmak için açtığınız kavanozları mutlaka buzdolabında saklamanızı öneririz. Zeytinyağlı kıl biber turşusu nasıl yapılır sorusunun en kısa ve basit cevabını bu şekilde verdik. Malzemelerin dizilmesi ve güneşte kavanozların bekletilişini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Turşu Kurmanın Püf Noktaları * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir