Altın Nasıl Parlatılır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Altın Nasıl Parlatılır

Altın nasıl parlatılır sorusuna, bu yazımızda birlikte cevap bulacağız. Altın takı sahiplerinin şikayetçi olduğu konulardan birisi de takıların parlaklığını kaybetmesi ve kararmasıdır. Bu kararmanın önüne geçmek ve takıların ilk günkü parlaklıklarını geri kazanması için evde bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerde kullanılan malzemeler ve uygulamalar hakkında detayları gelin birlikte inceleyelim…

Altın Nasıl Parlatılır

Kararan altınların parlatılması için akla gelen ilk yöntem, kuyumcuya götürülmesidir. Burada altınların yapısına göre yöntemler ile kısa sürede takılar eski parlaklıklarını kazanmaktadır. Ancak sık sık kararan takıları her seferinde kuyumcuya götürmek zahmetli olabilir. Bunun yerine daha kolay ve pratik yol olarak evde altın parlatma yöntemleri uygulanabilir.

Bulaşık deterjanı ile altın parlatma yöntemi : Her evde bulunan bulaşık yıkamak için kullanılan deterjanlar, altın takıların parlatılmasında da kullanılabilir. Bu yöntem için takıların büyüklüğü ve miktarına uygun geniş ve derin bir kap içine ılık su koyun. Su içine biraz bulaşık deterjanı döküp takıları içine yerleştirin. Altın takıları bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Sonrasında yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayın. En son olarak ılık su ile takıları durulayın ve temiz bir bez ile silerek parlatma işlemini sonlandırın.

Diş macunu ile altın parlatma yöntemi : Diş macunu da altın takıların parlatılmasında sıklıkla kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Bu uygulama için yumuşak bir diş fırçasının üzerine bir miktar macun sıkın. Bu macun ile altın takılarınızı ovun. Daha sonra ılık su ile takıları durulayıp temiz bir bez ile kurulayın.

Beyaz sabun ile altın parlatma yöntemi : Beyaz sabun ile altın parlatmak için bir fincan kadar beyaz sabunu rendeleyin. 1 litre suyun içine sabunları koyun. Karışım üzerine bir fincan kadar amonyak ilave edin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımın içine altın takıları yatırın. Yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile takıları durulayın. Temiz ve yumuşak bir bez ile kurulama işlemi yaparak uygulamayı bitirebilirsiniz.

Kaynatma ile altın parlatma yöntemi : Tozlanan, kirlenen altın takıların eski parlaklıklarını kazanması için su ile kaynatma yapabilirsiniz. Yöntem için bir tencere içine su alın. Suyu ocak üzerine alıp kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başlayan suyun içine takıları koyun. Kaynama süresinden sonra 3 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin.

Tuz ile altın parlatma yöntemi : Tuz ile altın parlatma yöntemi için bir kabın içini alüminyum folyo ile kaplayın. İçine takılara yetecek kadar su koyun, ve iki kaşık tuz ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın ve takıları içine koyun. Bu şekilde tencereyi 4-5 dakika kaynatın. Sonrasında takıları suyun içinden çıkarıp ılık su ile durulayın ve temiz bir bez ile kurulayın.

Bira ile altın parlatma yöntemi : Kararan altınları parlatmak için takılarınıza uygun büyüklükte bir kap içine biraz koyun. Takıları bu bira içine koyun. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletin. Sonrasında takıları bira içinden çıkarıp suya değdirmeden temiz ve yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayın. Takıları güzelce fırçaladıktan sonra ılık su ile durulayıp temiz bir bez ile kurulayabilirsiniz.

Amonyak ile altın parlatma yöntemi : Altın parlatmak için uygulanan yöntemlerden bir tanesi de amonyak yöntemidir. Bu uygulama için bir kap içindeki suya biraz amonyak ekleyip karıştırın. Takıları bu su içinde 2-3 dakika kadar bekletin. Sonrasında takıları çıkarıp ılık su ile durulayıp kurulayabilirsiniz. Bu yöntemin çok sık uygulanmaması ve uygulamada da takıların 3 dakikadan fazla amonyak içinde bırakılmaması önerilir.

Karbonat ile altın parlatma yöntemi : Karbonat ile altın parlatmak için bir kap içine bir yemek kaşığı karbonat ve yarım su bardağı su koyup karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışıma temiz ve yumuşak bir fırçayı batırıp takıları bu fırça ile fırçalayın. Eski parlaklıklarını kazanan takıları ılık su ile durulayıp kurulayabilirsiniz.

Üzerinde değerli taşı bulunan altın takıları parlatmak için daha özenli olunması gerekir. Değerli taşların zarar görmemesi için takıların mutlaka su ile temas ettirilmemesi gerekir. Değerli taşı olan altın takıları temizlemek için yumuşak bir diş fırçası ile bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Takılar parladıktan sonra kuru bir bez ile kurulayarak uygulamayı bitirebilirsiniz.

Yukarıdaki evde altın parlatma yöntemleri bütün altınların temizlenmesinde kullanılabilir. Bu uygulamaları yaparken takıların zarar görmemesi için mutlaka yumuşak diş fırçalarının kullanılması gerekir.

Bakır Nasıl Temizlenir * Tıklayınız

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir