Ayarlanabilir Bileklik Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır

Ayarlanabilir Kolay Bileklik Yapımı

Ayarlanabilir kolay bileklik yapımı ile sizde kendiniz, arkadaşlarınız ve sevdikleriniz için kendi el emeğiniz ile harika bileklikler hazırlayabilirsiniz. Uygun malzemeler kullanarak ve yazı sonunda verdiğimiz videomuzu izleyerek ilk denemenizde bile muntazam bir bileklik hazırlayabilirsiniz. Kapama yeri ayarlanabilir şekilde olan bu bilekliği kendi bileğinize göre kolaylıkla ayarlayabilir, rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir Kolay Bileklik Yapımı

Ayarlanabilir kolay bileklik yapımı düğüm atma tekniğinin uygulanmasıdır. Bilekliğin yapım aşamasında ve ayarlanma kısmında aynı teknik kullanılmıştır. Bu tekniği uygulamak için paraşüt ipi, makrome ip ya da yün ipleri kullanabilirsiniz. Örnek çalışmamızda ince paraşüt iplerinden kullanılmıştır. Verilen ölçüler de bu iplere göredir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte bir ya da iki adet 0.8 mm paraşüt ipi
  • Makas
  • Bant
  • Uç kısımları için isterseniz boncuk
  • Düğümleri yakmak için çakmak

Bileklik Yapımı

Bilekliği yapmak için ilk olarak kolunuzun ölçüsünden biraz uzun olacak şekilde bir ip kesin. Bu ip kolunuzu iki kere saracak uzunlukta olabilir. Sonrasında kestiğiniz ipi başından ve sonundan düz bir yere bantlayarak sabitleyin. Bu ip bilekliğin iskeletidir. Örmek için isterseniz aynı renkte, isterseniz farklı renkte 1,5 metre uzunluğunda ip kesin. İpi iskelete iki tarafı da aynı olacak şekilde düğümleyin. Sonrasında bir sağdan bir soldan düğüm atarak bilekliği örmeye başlayın. Düğüm atmak için ipin bir ucunu ortadaki sabit ipin üzerinden diğer tarafa geçirin. Diğer tarafta kalan ipi sabit ipin altından çapraz şekilde geçirin. İki ipi aynı anda ucundan tutup çekip. Bu şekilde sıra ile bir sağdan bir soldan düğüm atarak bilekliği örün.

Bileklik Yapımı Resimli Anlatım
Bileklik Yapımı Resimli Anlatım

Bilekliği bitirdikten sonra ayarlanabilir açma kapama bölümü için sabit ipin iki ucunu çaprazdan paralel gelecek şekilde birbirinin üzerine koyun ve bant ile masaya sabitleyin. Bu iki ipi sabit ip olarak sayıp bileklik örme tekniğini kullanarak istediğiniz uzunlukta örebilirsiniz.

Ayarlanabilir Açma Kapama Mekanizması Resimli Anlatım
Ayarlanabilir Açma Kapama Mekanizması Resimli Anlatım

Bileklik ve ayarlanabilir kısmı ördükten sonra fazla ipleri kesin. Ayarlanabilir kısımdan geçen iplerin uçlarına düğüm atıp fazla ipi kesin. İplerin görünmemesi için bir çakmak ile yakıp bastırın. İpleriniz yün ise yakma işlemi yapmayıp düğümleri saklama yöntemini kullanmanız gerekir.

Kolay ve ayarlanabilir bileklik nasıl yapılır resimli anlatım çalışmasının ardından daha detaylı inceleme için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz.

Kolay Makrome Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Tek Renkli Arkadaş Bilekliği Yapımı * Tıklayınız

Pipetten Bileklik Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Çengelli İğneden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Eski Çoraptan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Pet Şişeden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Kumihimo Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir