Ayıcıklı Anahtarlık Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Ayıcık Anahtarlık Yapımı

Ayıcık anahtarlık yapımı çalışması ile çok sevimli ayıcık anahtarlıklar hazırlayabilirsiniz. Bu anahtarlıkları hazırlamak için büyük ahşap boncuk olarak isterseniz ayıcık yerine başka figürler de kullanabilirsiniz. Yapım aşaması hem kolay, hem de eğlenceli olan bu ayıcıkları hazırlayıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İster hediye etmek, isterseniz de kendiniz kullanmak için hazırlayabileceğiniz ayıcık anahtarlık modeli malzemeleri ve detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayıcık Anahtarlık Yapımı

Ayıcıklı anahtarlık yapmak için kalın yapılı istediğiniz bir ipi kullanabilirsiniz. Örnek çalışmada penye ip çeşidi kullanılmıştır. Bunun yerine makrome örgü ipleri, taramalı büklüm ipler, floş ip gibi 2 mm, 3 mm, 4 mm kalınlığında ipler kullanılabilir. Hazırlayacağınız anahtarlıkların üst kısımları için isterseniz anahtarlık aparatı kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 40 cm ve 50 cm uzunluğunda ipler
  • El ve ayaklar için 4 adet boncuk
  • Baş için bir adet ahşap ya da plastik figürlü boncuk
  • Makas

Ayıcık Anahtarlık Yapımı

Anahtarlık için ilk olarak ipleri kesin. Ardından 40 cm uzunluğundaki ipi ikiye katlayın. Bu şekilde katlama yerini büyük boncuk içinden geçirin. Aşağıda kalan kısımları eşitleyin. Yukarıdan sıkı bir düğüm atın. Düğümün üzerinde bir parmağınızın geçebileceği kadar yuvarlak boşluk bırakın. Ahşap boncuk aşağıda kalacak şekilde ipin iki ucunu kıskaç ile düz bir zemine sabitleyin. 50 cm uzunluğundaki ipi sabit ipin altından geçirin. 4 adet kare düğüm atın. Sonrasında anahtarlığı sabitlediğiniz yerden çıkarın.

Örmeyi bitirdikten sonra kalan kısımlar anahtarlığın kol kısımlarını oluşturacak. Elleri için hazırladığınız boncukların içinden ipi geçirip küçük bir düğüm atın. Aynı şekilde karşıdaki ipe de boncuğu geçirip düğümü atın. Bu işlemi yaparken her iki tarafın da aynı uzunlukta olmasına dikkat edin. Ayaklar için de aynı işlemleri yapıp düğümlerden arta kalan ipleri makas ile kesin.

El ve ayak kısımları için kullanacağınız küçük boncukları iplerden geçirirken kolaylık olması için naylonumsu iplerin uç kısımlarını yakarak inceltebilirsiniz. Penye iplerde ise ipin katını açıp ucunu sivri şekilde keserek boncuk içinden daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Penye ip ile anahtarlık yapımı detaylarını Youtube kanalımda yer alan videodan izleyebilirsiniz. Benzer çalışmalar için de kanalımda yer alan diğer videolara göz atabilir, abone olarak yeni videoları da görebilirsiniz.

Eti Puf Kabından Anahtarlık Yapımı * Tıklayın

Evadan Şapka Anahtarlık Yapımı * Tıklayın

Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=5Relo2-l-co

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.