Bebek Köftesi Nasıl Yapılır
Çocuk ve Bebek Yemekleri

Bebek Köftesi Nasıl Yapılır

Bebeklerin sindirim sistemi, yetişkinlere göre biraz daha az gelişmiştir. Sindirim sistemlerini zorlamamak ve midelerine zarar vermemek için bebeklere belli bir yaşa kadar özel yemekler hazırlayıp yedirilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlerle bebekler için özel bebek köftesi nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaşacağız. Siz de bebeğinizin beslenmesine katkı sağlamak ve yavaş yavaş normal yemeklere alıştırmak için bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Bebek Köftesi Nasıl Yapılır

Bebek köftesi 8 aydan büyük bebekler için uygun bir tariftir. Ek gıdaya yeni geçen bebeklerin severek tükettiği bu tarif, gelişimleri için gerekli olan proteinlerin karşılanmasında etkili olacaktır. Bebek köftesi için kıyma olarak mutlaka kuzu kıyma kullanmanız gerekir. Etin en yağsız yerinden çekilen kıyma ve tam buğday ekmek içi ile minik minik köfteler hazırlayabilir, bebeğinize gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 250 gram yağsız kuzu kıyma
  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • Tam buğday ekmek içi
  • Sotelik doğranmış çok küçük kuru soğan

Hazırlanışı

Bebek köftesi tarifi için ilk olarak soğanı soyup küçük parçalar halinde doğrayın. Yeterli miktarda tam buğday ekmek içini elinizle ufalayın. Ardından geniş ve derin bir kap içine tüm malzemeleri alın. Karışmaları için elinizle yoğurun. Karışan malzemeleri rondodan geçirip soğanların iyice küçük parçalar bölünmesini sağlayın. Hazır olan köfte harcından küçük parçalar koparıp elinizle yuvarlayın. Yapışmaz bir tava içine biraz sıvı yağ dökün. Köfteleri önlü arkalı olarak tava içinde pişirin. Bebeğinize akşam ve öğle yemeklerinde yedirebilirsiniz.

Bebek köftesi, ilk olarak bebeğinize biraz farklı bir tat gelebilir. İlk denemenizde bebeğiniz yemeyi reddedebilir. Bu durumda zorlamadan onun isteğini yerine getirin. Bir sonraki denemede yine bebeğinize köfteyi tattırın. Bir kaç kere tadına baktıktan sonra alışıp bebeğiniz severek köftesini yiyecektir. İlk denemede beğenmemesine karşılık zorlama yaparsanız bebeğiniz tamamen yemeyi reddecek hatta tüm ek gıdaları tüketmeyi istemeyecektir. Bu nedenle zorlamadan, yavaş yavaş ve küçük parçalar şeklinde bebeğinizin normal yemeklere alışmasını sağlayın. Aynı şekilde kahvaltılık peynir, yumurta gibi besleyici besin maddelerine alıştırma aşamasında da bebeklerin zorlanmaması, yavaş yavaş alıştırılması önemlidir.

Bebekler için Meyve Püresi * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir