Bebeklerde Besin Alerjisi
Genel

Bebeklerde Alerji Yapan Besinler Nelerdir

Bebeklerin bünyesi alerjik reaksiyonlara karşı daha elverişlidir. Giyilen kıyafetlerden bulunulan ortama, tüketilen içeceklerden besinlere kadar çok sayıda alerji yapacak durum ortaya çıkabilir. Bu yazımızda bebeklerde alerji yapan besinler nelerdir sorusundan yola çıkarak bebekler için dikkat edilmesi gereken besinlerden bahsedeceğiz.

Bebeklerde Alerji Yapan Besinler Nelerdir

Zararsız bir besin maddesini vücudun zararlı olarak algılaması ve reaksiyon göstermesi besin alerjisi olarak adlandırılır. Besin alerjisi doğuştan gelebildiği gibi bebeklik, çocukluk döneminde de ortaya çıkabilir. Besinlerin tüketilmesinden bir süre sonra ortaya çıkan belirtiler neticesinde bebeklerin hangi besinlere karşı alerjisi olduğu tespit edilebilir.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Her hangi bir besine karşı alerjik durum meydana geldiğinde aşağıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı ile karşılaşılabilir.

 • Kusma
 • Bulantı
 • Kramp tarzında karın ağrıları
 • Ürtiker
 • Egzama
 • Baş ağrıları
 • İshal
 • Astım
 • Öksürük, hırıltılı solunum
 • Tekrarlayan orta kulak sorunları
 • Nezle (burun kaşıntısı, aksırık, geniz akıntısı)

Besin Alerjisi Yapabilecek Gıdalar Nelerdir

Yumurta: Çocuk ve bebekler için en faydalı besinler arasında yer alan yumurta, aynı zamanda alerjik reaksiyona da en fazla meyil veren besindir. Yumurtanın bütününe karşı alerji olabileceği gibi sadece beyazına ya da sadece sarısına karşı da alerji olabilir. Yumurtanın sarısına oranla beyazına karşı alerji daha fazladır.

İnek sütü: Çocukluk döneminde en sık görülen besin alerjilerinden birisi de inek sütü alerjisidir. İnek sütü alerjisi bulunan çocukların diyetlerinde süt ürünleri olan krema, peynir, yoğurda yer verilip verilmeyeceğine doktorların karar vermesi gerekir.

Etler: Kuzu eti alerjik özelliği daha az olan bir et türüdür. Tavuk eti ve sığır eti ise daha fazla alerjiye neden olur. Yumurtaya karşı alerjisi olan bebeklerde tavuk eti, süte karşı alerjisi olan bebeklerde ise kırmızı ete karşı alerji olabilir.

Kuru baklagiller: Bezelye, fasulye, yer fıstığı özellikle alerjiye neden olan besinlerdir. Baklagiller içinde yer alan soya fasulyesi de çocuklarda alerjiye neden olabilir.

Hardal: Alerjen özelliği yüksektir. Çocuklarda ürtiker ya da astıma neden olabilir.

Baharat ve çeşniler: Dereotu, anason, kimyon, zencefil, kereviz tohumu, tarçın, karanfil, kişniş, hindistancevizi, hardal, karabiber, kırmızıbiber, nane, haşhaş tohumu, ada çayı, kekik ve vanilya alerjiye neden olabilir.

Tahıllar: Mısır buğdaya kıyasla daha az alerjen özelliğe sahip. Buğday ise her diyette önemli bir yere sahip olduğundan dolayı, diyetten çıkarılması oldukça zordur.

Çikolata: Özellikle çocuklarda sık tüketiminden dolayı alerjik burun akıntısı, migren,deride kızarma kaşıntı ve sindirim sistemi bozuklukları görülebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir