Bebeklerde Pişik
Genel

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde pişik, küçük bebeği olan tüm annelerin ortak sorunudur. Kimi bebekte hafif kızarıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıkan bu durum, kimi bebekte ise kanamalı yara haline bile dönüşebilir. Bebeklerin canını yakan, annelerin ise uykusuz kalmasına sebep olan bu durum, farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Bebeklerde pişik nedenleri ve tedavisi hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerde Pişik

Pişik, cildin tahriş olması nedeni ile kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi oluşmasına verilen addır. İlk olarak hafif kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkan pişik, zamanında tedbir alınmazsa daha kötü sonuçlara neden olabilir. Bunun için annelerin bebeklerinin bezlerini belirli saat aralıklarında ve battığı zaman hemen değiştirmesi gerekir. Bebeklerde pişiğin önlenmesi için ilk olarak pişik nedenleri iyi bilinmeli ve bu nedenleri yok edecek önlemlerin alınması gerekir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri

  • Bezin uzun süre değiştirilmemesi, idrar ve dışkının reaksiyona girerek bebeğin cildine zarar vermesi.
  • Bebek bezinin çok sıkı bağlanması.
  • Bebeğe alerji yapabilecek besinler yedirmek ya da sıvı içirmek.
  • Hastalık durumlarında bebeğin kullandığı ilaçlar, özellikle antibiyotikler.
  • Bazı bebeklerin ciltlerinin çok hassas olması.
  • Bazı bebek bezlerinin emicilik gücünün düşük olması.
  • Bebeklerin yedikleri besinlerin cilt ile temasında yakıcılık özelliğinin yüksek olması.

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Bebeklerde pişik tedavisi için pişiğin nedeninin iyi belirlenmesi ve buna göre önlem alınması gerekir. Eğer pişik bezden kaynaklanıyorsa bebeğin bezinin değiştirilmesi sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bağlanmasından kaynaklanıyorsa, doğru bağlama yöntemi ile pişik önlenebilir. Bebeğin alt değiştirme sıklığından kaynaklanıyorsa annelerin dikkati ile bu sorunun önüne geçilebilir. Yeni doğan bebeklerde bez değişimi günde 10-12 kere daha büyük bebeklerde ise yaklaşık 6-8 kere yapılmalıdır. Gece uykusu ya da gündüz uzun uykulardan önce mutlaka bebeğin altının değiştirilmesine özen gösterin. Her bez değişiminde poposunu güzelce yıkayıp kurulayın. Bez bağlama yerlerine bebeklerde pişik için kullanılan kremlerden ya da hakiki zeytinyağı sürebilirsiniz. Her bez değişiminde krem ya da zeytinyağını sürerek bebeklerin pişiklerinin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde pişik sorunu ve tedavisi hakkında verdiğimiz kısa bilgileri uygulayarak sizde bebeğinizi bu sorundan kurtarabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde hale bebeğinizde pişik sorunu var ise en kısa sürede bir çocuk doktoruna başvurmanızda fayda vardır.

Doğal Pişik Kremi Yapımı * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir