Bit Nasıl Temizlenir
Genel, Genel Bilgiler

Bit Nasıl Temizlenir

Daha çok küçük çocuklarda meydana gelen bitlenme sorunu, özellikle okulların açılması ile birlikte daha da önemli bir hal alıyor. Genellikle kız çocuklarında görülen bitler, erkek çocuklarında ya da uzun saçlı yetişkinlerde de görülebilir. 6 ayaklı kan emici bir parazit olan bitler, dişi ve erkek olup üreyerek çoğalırlar. Bu yazımızda özellikle okula giden küçük çocuğu olan annelerin en çok merak ettiği bit nasıl temizlenir sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Bit Nasıl Temizlenir

Bitler, her yaşta, kadın ve erkeklerde görülebilen canlılardır. Saça sadece tek bir tane gelse bile kısa sürede üreyerek çoğalan bu canlılar, baş derisinde kaşıntı, yara ve kızarıklık ile kendini belli eder. Üreme aşamasında saç diplerine bırakılan sirke adı verilen bit yumurtaları zamanında fark edildiğinde bitler üremeden temizlenebilir. Ancak bazı durumlarda gözden kaçan sirkeler, kısa sürede saçlarda bitlerin çoğalmasına neden olacaktır.

Saçta oluşan bit ve sirkelerin temizliği için eczanelerde satılan hazır bit ilaçları kullanılabilir. Etkileri farklı olan bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka üzerindeki kullanma talimatlarının okunması, uygulamanın bu talimatlara göre yapılması gerekir. Satın alınan bit ilacı uygulanmadan önce mutlaka saçların yıkanması gerekir. Saçta bulunan jöle, saç şekillendirici gibi kimyasallar ya da kirlerin iyice arındırılması şampuanın etki etmesinde önemlidir. Saçlar temizlendikten sonra şampuan üzerinde yazdığı şekilde uygulanması gerekir. Saçlar ıslakken ince taraklar ile saçtaki bit ve sirkelerin temizlenmesi gerekir. İlk uygulama sonrasında koruma amaçlı 1 hafta sonra yeniden saçların bit şampuanı ile yıkanıp taranması gerekir.

Bitlenme bulaşıcıdır. Bu nedenle bitlenen kişinin yakınında bulunan herkesin aynı anda bit ilacı ile saçlarının temizlenmesi gerekir. Aksi halde temizlenen saça bir başka aile ferdinden bit bulaşabilir ve yeniden aynı sorun yaşanabilir.

Bitlenme sorununun çözümünden sonra gömlek, bluz, kazak, hırka, pantolon, t-shirtlerin yüksek dereceli ısıda yıkanması gerekir. Yıkanmayacak şekilde olan eşyaların ise açık havada 1 hafta kadar bekletilmesi gerekir. Bu şekilde eşyaların giyim ürünlerinin üzerinde olan bitlerden de kurtulmak mümkündür. Saç bitleri yaklaşık olarak 2-3 gün kadar dış ortamda yaşayıp daha sonra ölerek yok olurlar.

Evde Bit İlacı Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir