Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Genel Bilgiler, Nedir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir özellikle kış aylarında en fazla merak edilen sorulardan birisidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile daha fazla ortaya çıkan bu rahatsızlık, kişilerin günlük hayatlarında sorun yaşamasına da neden olur. Soğuk kış günlerinde rahatsız edici boğaz ağrısından korunmak ya da ortaya çıkan boğaz ağrısını yok etmek için neler yapılabileceği konusunu sizler için araştırdık. Merak eden, boğaz ağrısından şikayet edenler için boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler aşağıdaki gibidir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı, tek başına ya da üst solunum yolu hastalıkları ile birlikte ortaya çıkabilir. Her iki durumda da doktora gidilip ilaç alınabileceği gibi evde de bazı doğal yöntemler ile boğaz ağrısı hafifletilebilir. Evde doğal yöntemler ile boğaz ağrısını hafifletmek için şu maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Boğaz ağrısı için tuzlu ve karbonatlı su ile gargara yapabilirsiniz. Uygulama için bir su bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz koyun. Malzemeler eriyene kadar suyu karıştırın. Hazırladığınız bu gargarayı başınızı geri vererek ağzınızda özellikle boğaz bölgesine doğru çalkalayın. Bu işlemi sabah ve akşamları boğaz ağrısı için uygulayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargarayı yaptığınızda diş ve diş etlerinde de oluşan bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığı gibi boğaz ağrısı için de mentollü buhar banyosu olumlu etkiye sahiptir. Özellikle gece uykusu öncesi bu buhar hem boğaz ağrısı, hem burun tıkanıklığı sorunlarını hafifletecektir.
  • Boğaz bölgesine yerleşen bakteriler ağrıya neden olur. Bu bakterilerin boğazda yer etmemesi için bol bol su içilmesi gerekir. Suyun ılık olması, boğazın tahriş olmamasını sağlayacaktır.
  • Boğaz ağrısı için evde doğal çözüm olarak özel karışım kullanabilirsiniz. Bal, zencefil ve limon karışımı hem soğuk algınlığı, hem boğaz ağrısı için etkili karışımlardan birisidir. Karışım için yarım limonun suyunu sıkın. Üzerine bir çay kaşığı toz zencefil, bir kaç kaşık bal ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışım üzerine biraz su ekleyip homojen kıvam alana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı boğaz ağrısı için kullanabilirsiniz.
  • Adaçayı ve ıhlamur tüketimi de boğaz ağrısı için etkili olacaktır. Gün içinde ılık olarak tüketeceğiniz bu bitki çayları boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Boğazda ağrı olduğu dönemlerde tüketilen yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına dikkat edin. Ayrıca asitli, baharatlı, acı besinlerden de bu dönemde uzak durmak gerekir.
  • Sigara kullananların boğaz ağrısı dönemlerinde mümkün olduğunca sigara dumanından uzak durmaları gerekir. Kullanmayanların da yine aynı şekilde mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durmaları boğazlarının iyileşmesini hızlandıracaktır.
  • Boğaz ağrısı, boğaz kurumasından dolayı daha şiddetlenebilir. Bu şiddetli ağrıyı hafifletmek için ortamın nemlendirilmesi gerekir. Bunun için özellikle gece uykusu öncesinde kalorifer ya da soba üzerine biraz su koyup kaynatın. Buharı ortamın nemlenmesini ve boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.

Boğaz ağrısı için doğal yöntemler yukarıdaki şekilde sıralanabilir. Sizde boğaz ağrısından şikayetçi iseniz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntemlere rağmen 1 haftayı geçmezse boğaz ağrısı, daha fazla vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi boğaz ağrısında da bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durmakta fayda vardır.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir * Tıklayınız

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir * Tıklayınız

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir