Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir

Kış aylarında soğuktan korunmak için kadın, erkek ve çocukların üzerinde sıklıkla görülen kazaklar, zaman içinde bollaşıp sünebilir. Yanlış temizleme, kurutma ve saklama yöntemleri nedeni ile yaşanan bu sıkıntının önüne geçmek için ilk olarak yün kazak temizleme ve saklama yöntemlerinin doğru olarak uygulanması gerekir. Bu yazımızda bollaşan kazak nasıl düzelir sorusunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Bollaşan Kazak Nasıl Düzelir

Kışın sıcak tutma özelliği bulunan yün kazaklar, diğer giyim ürünlerine göre daha hassastır. Yıkama, saklama ve kurutma aşamalarında dikkat edilmediğinde kısa sürede deforme olup şekli bozulabilir. Bollaşan ve artık kullanılamayacak duruma gelen kazakları eski haline getirmek için bir kaç yöntem denenebilir.

Sıcak suda yıkayın : Sıcak suda yıkanan kazakların çekip küçüldüğü biliniyor. Zaman içinde bollaşan, sünen, sarkan kazakları da sıcak suda yıkayıp eski haline getirmek mümkün. Sıcak suda küçülen kazaklar eski haline geri dönebilir. Ancak bu yöntemi kullanırken su ısısının iyi ayarlanması gerekir. Çok yüksek dereceli suda yıkanan kazaklar fazlaca küçülüp darlaşabilir. Bollaşan kazakların eski haline dönmesi için 60 derece ısıda kazakların yıkanması gerekir.

Elde daraltma : Bollaşan kazağınızı kendi üzerinize göre elde dikiş ile daraltabilirsiniz. Bu yöntem için ilk olarak kazağı tersine çevirin. Ardından tam üzerinize göre olan bir kazağı bol kazak üzerine yerleştirin. İz sabunu yardımı ile kazağın hatlarını büyük kazak üzerine çıkarın. İz sabunu hatlarının üzerinden dikiş ile gidip daraltma işlemini yapabilirsiniz. Elde dikmek zor gelirse dikme işlemi için dikiş makinesi de kullanabilirsiniz.

Sirkeli suda bekletme : Bollaşan kazaklar için sirkeli suda bekletme işlemi de uygulanabilir. Bu yöntem için ilk olarak kazağı normal olarak yıkayın. Ardından biraz ılık su içinde kazağı bekletin. Daha sonra biraz sirkeli su içinde bekletin. Kazağı yeniden su içine sokmadan ve sıkmadan düz bir zemin üzerine serdiğiniz havlu üzerine kurumaya bırakın.

Lastik geçirin : Sünen, bollaşan kazakların daha fazla sünmesini engellemek için kazağın lastik kısmına bebe lastiği geçirilebilir. Bu şekilde hem kazağın daha fazla sünmesi engellenir, hem de kullanırken güzel bir görüntü ortaya çıkarılabilir.

Yukarıdaki sünen kazak nasıl düzelir sorusuna cevap olarak verdiğimiz yöntemlerden birini uygulayarak sizde bollaşan kazaklarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir