Boncuklu Bileklik Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Boncuklu Makrome Bileklik

Boncuklu makrome bileklik yapımı ile renk renk harika bileklikler hazırlayabilirsiniz. Yapımı son derece kolay olan bu makrome bilekliği hem çocuklar için hem yetişkinler için hazırlayabilirsiniz. Temel makrome düğümü ile hazırlanan boncuklu bileklik modelinin yapım aşamalarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Boncuklu Makrome Bileklik

Boncuklu makrome bileklik yapımı için mumlu ip, paraşüt ipi ya da floş ip kullanabilirsiniz. Örnek çalışmada kullanılan ip 0,8 mm kalınlığında paraşüt bileklik ipidir. Bu ip ile ayarlanabilir makrome bilekliklerin tümünü yapabilirsiniz.

Boncuklu bileklik yapımı için bir adet sabit ip, bir adet de örme ipi kesilmesi gerekli. Sabit ipi bileğin boyundan 10 cm kadar uzun olacak şekilde ayarlayın. Genel olarak çocuklar için 27 cm, yetişkinler için 30 cm sabit ip yeterli olacaktır. Örmek içinse çocuklar için 120 cm, yetişkinler için 150 cm ip yeterli olacaktır. İpleri kestikten sonra kısa olan sabit ipi düz bir zemine bant ile sabitleyin. Diğer ipi bu sabit ipin altından geçirip ortalayın. Sabitlediğiniz ipin alt kısmından kullanacağınız kadar boncuğu geçirip ipin diğer ucunu da bant ile sabitleyin. Örme ipini sabitledikten sonra bilekliği örmeye başlayabilirsiniz.

Bilekliği örmek için ilk olarak öreceğiniz ipi ortalayın. Bu iplerin birleştiği yere sol elinizin işaret parmağını koyun. Baş parmağınızı sola doğru açıp düz zemine sabitleyin. Örme yapacağınız ipi baş parmağın etrafından geçirip ortadaki ipin üzerinden karşı tarafa enlemesine paralel şekilde geçirin. Bu şekilde bir 4 rakamına benzer şekil elde edin. Karşıya geçirdiğiniz ipin üzerinden orada bulunan ipi aşağı doğru geçirin. İpin ucundan tutup tüm iplerin altından çarpraz olacak şekilde karşıya geçirin. Bu şekilde sağdaki ip sola, soldaki ip sağa geçmiş olacak. Şimdi her iki uçtan tutup düz bir şekilde iplerin uçlarını çekerek düğümü atın. Daha sonra aynı işlemi bu sefer karşı tarafa yaparak örmeye devam edin. Bir süre ördükten sonra istediğiniz uzunluğa gelince aşağıda ipin ucuna taktığınız boncuklardan bir tanesini yukarı doğru çıkarıp örmeye devam edin. Örnek örme işleminde 10 adet düğüm attıktan sonra bir boncuk yukarı çıkardım. İki kere aynı işlemi tekrar ettikten sonra 15 düğüm attım ve yine bir boncuk yukarı çıkardım. Sonrasında on düğüm atarak bir boncuk daha yerleştirerek 10 düğüm ile bilekliği bitirdim. Bilekliğin uç kısımlarına birer adet boncuk takıp düğüm atarak fazla kısımlarını yaktım. En son açma kapama kısmını hazırlayıp bilekliği tamamladım.

Boncuklu çocuk bilekliği yapımı için kanalımda yer alan Youtube videoma göz atabilirsiniz.

Kolay Makrome Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Tek Renkli Arkadaş Bilekliği Yapımı * Tıklayınız

Pipetten Bileklik Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Çengelli İğneden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Eski Çoraptan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Pet Şişeden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Kumihimo Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir