Börek Kaç Dakikada Pişer
Pratik Bilgiler

Börek Kaç Dakikada Pişer

Börek kaç dakikada pişer sorusu, hazırlanacak olan böreğin malzemeleri ve pişirme yöntemine göre değişiklik gösterir. Her yaşta, herkes tarafından beğenilerek tüketilen börek, sabah kahvaltıları, beş çayları, misafir ağırlamaları ya da ziyaretlerde sunulabiliyor. Peynirli, patatesli, kıymalı, sebzeli, çökelekli olarak hazırlanabilen böreklerin isimleri genelde içlerine konulan malzemelere göre belirlenir.

Börek Kaç Dakikada Pişer

Böreğin ana malzemesi yufkadır. Evde oklava ya da merdane ile açılabileceği gibi hazır olarak marketlerden ya da yufkacılardan da satın alınabilir. Ana malzemenin dışında damak tadına ve böreğin türüne göre değişik iç harçlar ile börek hazırlanabilir. Börek pişirmek için genelde fırın kullanılır. Ancak fırının olmadığı ya da daha çabuk sonuç alınmak istenen durumlarda tava ya da tencerede de börek pişirilebilir. Tavada ya da tencere içinde pişirilen börekler, tava böreği olarak isimlendirilir. Fırına göre daha kısa sürede pişirilen tava böreklerinde de iç harç olarak patates, peynir, kıyma, çökelek ya da sebze kullanılabilir.

Börek Fırında Kaç Dakikada Pişer

Fırında börek pişirmeden önce hazırlık aşamasında fırının güzelce ısıtılmış olması gerekir. 180 derecede ısıtılan bir fırında börek yaklaşık 30 dakika süre ile pişecektir. Böreği fırını ısıtmadan içine koyarsanız bu süre 40 dakikaya kadar uzayabilir. Genel olarak börek 180 derecede pişer. Ancak zaman zaman 200 derecede de böreklerin pişirildiği olabilir. Bu durumda 200 dereceye ayarlanan fırında böreğin pişme süresi 20-25 dakika olacaktır.

Bazı fırınlar alt üst ayarında farklı pişirme gerçekleştirir. Bu fırınlarda böreği pişirirken alt kısmı ve üst kısmının pişip pişmediğini kontrol etmek gerekir. İlk 15 dakikadan sonra böreğin altını bir spatula yardımı ile kaldırarak kontrol edebilirsiniz. Altı pişmiş üstünün daha kızarması gerekli ise tepsinin altına bir adet daha tepsi koyup pişirmeye devam edin. Eğer böreğin üstü yeterince kızarmış, altının daha pişmesi gerekli ise üzerine alüminyum folyo serip yeniden fırına verebilirsiniz. Börek fırında kaç dakikada pişer sorusunundan sonra şimdide de böreğin tavada pişme süresini sizlerle paylaşıyoruz.

Börek Tavada Kaç Dakikada Pişer

Tavada börek pişirirken yanmaması için sürekli böreğin çevrilmesi gerekir. Böreği tavaya yerleştirdikten sonra ocağın en büyük gözü üzerine tavayı alın. Üzerini kapak ile kapatıp 5 dakika pişirin. 5 dakika sonra spatula yardımı ile böreği çevirin. Her 5 dakikada böreği çevirerek yaklaşık 20-25 dakikada böreği pişirmek yeterlidir. Böreğin istediğiniz kıvama gelip gelmediğini çevirdiğinizde göebilirsiniz. Böreğin tersini çevirirken içindeki harçtan dökülmemesine dikkat edin. Yufkaları çok küçük olmayan parçalar şeklinde üst üste koyarsaız iç harcın dışarı çıkmasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Börek tavada kaç dakikada pişer ve fırına kaç dakikada pişer sorularına genel olarak yanıt verdik. Her fırının ve ocağın pişirme süresi değişiklik göstereceği için böreği pişirirken ara ara kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kek Kaç Dakikada Pişer * Tıklayınız

Et Kaç Dakikada Haşlanır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir