Burun Tıkanıklığı için Doğal Yağlar
Genel

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Yağlar

Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yağlar soğuk algınlığı ve alerjik nedenler ile sürekli burun tıkanıklığı yaşayanların şikayetlerini hafifletmek için etkili doğal yağlardır. Zaman zaman herkesin yaşadığı bu sorun, sürekli olduğunda nefes alıp vermede güçlük ve baş ağrısına da neden olmaktadır.

Burun tıkanıklığının giderilmesi için ilk olarak nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Burun içine kaçan bir cisim, soğuk algınlığı ya da burun deliklerinin içlerinde oluşan et kıkırdak gibi farklı yapılar burun tıkanıklığına neden olabilir. Burnun kendi yapısından kaynaklanan tıkanıklıkların giderilmesi için cerrahi müdahale ve operasyonlar gereklidir. Soğuk algınlığı ya da kronik tıkanıklar içinse doğal yağlardan destek alınabilir.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Yağlar

Burun tıkanıklığı için en etkili doğal yağlar, kekik yağı, nane yağı, okaliptüs yağı, lavanta ve güven otu yağıdır. Bu doğal yağların her biri burun tıkanıklığı için etkilidir.

Güven Otu Yağı ile Burun Tıkanıklığı Giderme

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı güvey otu esansiyel yağı (15 ml)
  • 2 bardak su (500 ml)

Yapılışı ve Uygulanışı

Burun tıkanıklığı için bu yağı kullanmak için ilk olarak 2 bardak suyu ısıtın. İçine güven otu yağını ekleyip karıştırın. Geniş ağızlı bir kova içine bu suyu boşaltın. Yüzünüzü suya doğru eğin ve derin derin karışımın buharını soluyun. Bir kaç dakika içinde burun tıkanıklığınız geçecektir.

Kekik Yağı ile Burun Tıkanıklığı Giderme

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kekik esansiyel yağı (15 ml)
  • 2 bardak su (500 ml)

Yapılışı ve Uygulanışı

Kekik yağı ile burun tıkanıklığı gidermek için suyu tencere içinde kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra içine yağı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımın üzerine başınızı tutun. Bir kaç dakika derin derin soluyun ve burun tıkanıklığınızı giderin.

Okaliptüs Yağı ile Burun Tıkanıklığı Giderme

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı okaliptüs esansiyel yağı (14 gr)
  • 2 bardak su (500 ml)

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak küçük bir tencere içinde 2 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyu ocaktan alıp içine yağı ekleyin. Karışıma yüzünüzü eğip bir kaç dakika derin derin soluyun. Buhardan yüzünüzün yanmaması için 10-15 cm uzaklıkta bekleyin.

Nane Yağı ile Burun Tıkanıklığı Giderme

Malzemeler

  • 2  yemek kaşığı nane esansiyel yağı (30 ml)
  • 2 yemek kaşığı jojoba yağı (30 ml)

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kap içinde iki yağı eritip birbirine karıştırın. Karışımı yavaşça boyun ve göğüs bölgenize sürün. Karışım tamamen emilene kadar parmak uçlarınız ile masaj yapın.

Lavanta Yağı ile Burun Tıkanıklığı Giderme

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı lavanta esansiyel yağı (30 ml)
  • 2 yemek kaşığı badem yağı (30 ml)

Yapılışı ve Uygulanışı

Burun tıkanıklığı için bu iki yağı belirtilen ölçüde bir kap içine alıp karıştırın. Elde ettiğiniz yağ karışımını hafif ovalayarak boyun ve göğüs bölgenize sürün. Özellikle geceleri yatmadan önce yaptığınızda bütün gece rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz doğal yağlar ile burun tıkanıklığı giderme yöntemlerinden istediğinizi düzenli olarak uygulayarak burun tıkanıklığı sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir