Çay Maskesi Nasıl Yapılır
Cilt Bakımı, Güzellik

Çay Maskesi Nasıl Yapılır

Çay maskesi, siyah çay ile hazırlanan maskelere verilen isimdir. Saç, cilt ve göze uygulanan bu maskeye uygulama alanına göre farklı malzemeler eklenir. Cildin temizlenmesi ve renginin açılmasında etkili olan çay maskesi, saçların ise güçlenmesi ve daha parlak olmasını sağlar. Göze uygulanan çay maskesinin ise farklı göz hastalıklarını tedavi edici ve önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle çay maskesi nasıl yapılır malzemeleri ve uygulama aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Çay Maskesi Nasıl Yapılır

Çay maskesi, siyah çay kullanılarak hazırlanır. Çay poşetleri ya da çayın deminin malzeme olarak kullanıldığı bu maskelerde çayın mutlaka şekersiz olması gerekir. Özellikle çay maskesi göze uygulanırken mutlaka şekersiz çay kullanılması gerekir. Aksi halde çayın içeriğindeki şeker, bakterilerin üremesi ve göze yerleşmesine neden olur. Göz çevresinde yağlanma, gözün mikrop kapması, iltihaplanması gibi durumlarda temiz bir parça pamuk ya da bez üzerine çay demi dökülüp göz ve çevresine pansuma yapılabilir. Küçük çocuklarda da çok işe yarayan bu yöntemde kullanılan çayın ılık olması da önemlidir. Göz dışında cilt içinde sayısız faydası olan çay ile hazırlanan cilt maskelerinden bir kaçını sizler için paylaşıyoruz.

Cilt Lekeleri için Çay Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet muz
  • Siyah çay

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maske için biraz siyah çayın üzerine sıcak su döküp çayı demleyin. Ardından bu karışımı süzüp çay tanelerini bir kap içine alın. Aldığınız çay tanelerinin üzerine muzu ezip ekleyin. Güzelce karıştırıp macun kıvamı almasını sağlayın. Ardından temizlediğiniz cilt üzerine bu maskeyi ince tabaka şeklinde uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile cildinizi temizleyin. Bu maske ile güneş ışınları ve farklı dış etkenler nedeni ile ortaya çıkan cilt lekelerini yok edebilirsiniz.

Peeling için Çay Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı siyah çay
  • Çeyrek su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı organik bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak siyah çay üzerine sıcak suyu döküp 2-3 dakika bekleterek demleyin. Sonrasında çay tanelerini süzüp karıştırma kabına alın. Üzerine limon suyu ve balı ekleyip karıştırın. Hazır olan karışımı gözlerinize gelmeyecek şekilde cildinize sürün. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletip soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Çay Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • Siyah çay
  • 1 yemek kaşığı mısır unu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Siyah çay üzerine sıcak su döküp demleyin. Ardından çayı süzüp tanelerini ayırın. Taneler üzerine mısır unu ekleyip karıştırın. Bu karışımı temiz cilt üzerine peeling olarak uygulayın. Ardından soğuk su ile durulayın. Zamanla diyah noktalardan kurtulacağınızı göreceksiniz.

Cilt Beyazlatıcı Çay Maskesi

Gerekli Malzemeler

  • 2-3 poşet sallama siyah çay
  • Demlemek için yeterli miktarda sıcak su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Cilt beyazlatıcı çay maskesi için bir kaç poşet siyah çayı sıcak su ile demleyin. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca poşetleri alıp cildinize uygulamaya başlayabilirsiniz. Cildinizde istediğiniz bölgeler üzerinde poşet çayları gezdirin. 1-2 dakika bu işlemi yaptıktan sonra poşetleri göz kapaklarınız üzerine yerleştirin. 2-3 dakika bu şekilde beklettikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

Çay maskesi yapanlar bu maskeler ile kısa sürede istedikleri sonuçları elde ettiklerini belirtmişlerdir. Sende cildindeki sorunlardan doğal yollarla kurtulmak için bu maskelerden deneyebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları için Doğal Çözümler * Tıklayınız

Tek Malzeme ile Siyah Nokta Malzemeleri * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir