Çelik Tencere Nasıl Parlatılır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır

Çelik tencere nasıl parlatılır? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Çelik ürünler sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu için çoğumuz tencere, tava, çatal, kaşık ve bıçak seçiminde çelik ürünlere öncelik veririz. Her ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olsa da zamanla çelik ürünlerde donuk bir görünüm ya da kararma meydana gelebilir. Böyle bir durumda çözüm evinizin mutfağında mevcut olduğu için hemen aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Çelik tencereleri parlatmak için çoğunlukla doğal ürünler kullanılmaktadır. Bu şekilde hem çelik tencerelere zarar vermeden hem de sağlığınızı riske atmadan daha parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerden en etkililerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Sirke ve Karbonat ile Çelik Tencere Parlatma

Salata yapımında kullandığımız ve her evin mutfağında bulunan sirke aynı zamanda doğal bir temizlik ürünüdür. Çelik tencere parlatmak için de sirkeden faydalanmak mümkün. Etkili bir karışım hazırlamak için sirke ile birlikte karbonat da kullanabilirsiniz. 1 Çay kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı karbonatı güzelce karıştırdıktan sonra bunu parlatmak istediğiniz tencerenin içine boşaltın. İçine biraz da su ilave edin ve ocakta kaynatın. Kaynatma işleminin ardından tencereyi iyice durulayın. Uygulama sonrasında tencerenizin yeni alınmış gibi pırıl pırıl olduğunu görebilirsiniz. Bu yöntemi çelik çaydanlık parlatmak için de uygulamanız mümkün.

Limon Kabuğu ile Çelik Tencere Parlatma

İçerdiği asit nedeni ile limon da doğal bir parlatıcı üründür. Kullandığınız limonların kabuklarını atmayıp bunlarla çelik tencereleri ovabilirsiniz. Hafif çaptaki kararmalar için limon kabuğu tek başına yeterli olabilir.

Elma Kabuğu ile Çelik Tencere Parlatma

Yediğiniz elmaların kabuklarını atmak yerine çelik tencereleri parlatmak için kullanmanız mümkün. Uygulama öncesinde tencereyi bulaşık deterjanı ile yıkayın ve durulayın. Daha sonra tencerenin içine elma kabukları ve su koyun. 10 dakika ocakta kaynattıktan sonra tencereyi durulayıp uygulamayı sonlandırın.

Krem Temizleyici ile Çelik Tencere Parlatma

Krem temizleyiciler çelik tencerelerin parlatılmasında sıkça kullanılmaktadır. Özellikle amonyaklı krem temizleyicilerin bu konuda daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken bulaşık süngerinin lekeleri çıkarmak için kullanılan yüzeyine biraz bu kremden dökmek ve tencereyi güzelce ovalamak. Uygulamanın ardından çelik tencereyi bol su ile güzelce durulayın ve ne kadar parlak olduğunu kendi gözlerinizle görün. Haftada 1 kere düzenli olarak bu yöntemi uygulayarak çelik tencere ve çaydanlıkların kararması önlemeniz mümkün.
Haftada 1 kere bulaşık makinesinin deterjan gözüne deterjanla beraber 1 yemek kaşığı da elma sirkesi koyun. Bu pratik yöntem sayesinde çelik tencere, çaydanlık, çatal, bıçak ve kaşıkların daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.
Evde çelik tencere parlatmak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın uygulama sonrasında tencereyi duruladıktan sonra üzerinde su lekesi kalmaması için temiz bir havlu bezle kurulamayı ihmal etmeyin. Yöntemleri uygularken çelik ürünleri bulaşık teli gibi sert nesnelerle ovalamayın ve ovalama işlemi sırasında fazla baskı uygulamamaya dikkat edin. Aksi halde tencereyi parlatmaya çalışırken çizilmesine neden olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir