Cİlt Kanseri Nedir
Genel, Genel Bilgiler

Cilt Kanseri Türleri, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kanser türleri arasında yaygın görünen cilt kanseri, farklı türlerde ortaya çıkmaktadır. Her yaşta, kadın ve erkekte ortaya çıkabilecek olan bu kanser türü hakkında detayları cilt kanseri türleri, belirtileri, nedenleri ve tedavisi başlığı altında sizlerle paylaşıyoruz.

Cilt Kanseri Türleri, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Daha çok güneş ışınlarına maruz kalan ciltlerde meydana geldiği düşünülen cilt kanseri hiç güneş ışığı görmeyen ciltlerde de meydana gelebilir. Cilt kanserinin bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana türü bulunmaktadır. Zararlı güneş ışınlarından uzak durarak, ciltte meydana gelen değişiklikleri izleyerek bu kanser türüne yakalanma riskini azaltabilir ya da erken teşhis ile tedavisinde başarılı olabilirsiniz.

Cilt kanseri daha çok saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve bacaklar gibi güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Ancak zaman zaman genital bölge, ayak tabanı ya da el ayası gibi güneş ışınlarının az temas ettiği ya da hiç temas etmediği bölgelerde de cilt kanseri ortaya çıkabilir. Cilt rengi koyu ve açık olan tüm insanlarda bu hastalık ortaya çıkabilir.

Cilt Kanseri Türleri Nelerdir

Cilt kanseri kendi arasında 3 ana kategoriye ayrılmıştır.

 • Melonom cilt kanseri : Deriye rengini veren melonosit adı verilen hücrelerde oluşmaya başlayan cilt kanserine melonom adı verilir. Kanserli hücreler melonom üretmeye devam ettikleri için genel olarak tümör kahve rengi ya da siyah renklidir. Ancak ender durumlarda hücreler melomon üretmeye devam etmeyebilir, tümör sarı, pembe ya da beyaz renkli olabilir. Bu kanser türü ayak tabanı, avuç içi gibi güneşe ez az maruz kalan bölgelerde de görülebilir. Erkeklerde ense, sırt, kadınlarda ise bacak, ense, sırt bölgelerinde sıkça görülür. Melonom cilt kanseri doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan benler üzerinde olabilir.
 • Bazal hücreli karsinom : Cilt kanserinin en sık görülen türüdür. Genel olarak bulunduğu bölge düz, sert, bulunduğu bölge soluk renkli veya ufak bir kazada bile kolay kanayabilen küçük, tümsekli, pembe veya kırmızı, şeffaf, parlak, inci büyüklüğünde şişlikler bulunan bir kanserdir. Ortası, mavi, siyah ya da kahve rengi hafif çökük şekildedir.
 • Skuamöz hücreli karsinom : Büyüyen bir düz yumru gibi ya da yavaş gelişen düz, kırmızı lekeli bir görünüme sahip olabilir. Genelde yüz, el üzeri ve kollar gibi güneşe fazla maruz kalan alanlarda ortaya çıkar. Ancak zaman zamanda diğer güneşe maruz kalan alanlarda da ortaya çıkabilir.

Cilt Kanserine Neden Olan Faktörler

Cilt kanserinin türlerine göre neden olan faktörlerinde de değişiklik söz konusudur. Kısaca cilt kanserine neden olan faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Ultraviyole ışınına maruz kalmak.
 • Bronzlaşmak için sık sık solaryuma girmek.
 • Doğuştan ya da sonradan olan bazı benler.
 • Açık ten ve saç rengine sahip olmak, cilt kanserine yakalanma konusunda ekstra faktördür.
 • Kaynak ve metal işleri ile uğraşmak.
 • Genetik faktörler ve genetiğin cilt kanserine yatkınlığı.
 • Bazı cilt hastalıkları için uygulanan ışık tedavilerinin etkileri.

Cilt Kanserinin Belirtileri

Cilt kanserinin türleri farklı olsa da belirtileri genelde aynıdır. Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı kişide ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktora başvurması erken teşhis ve tedavi için önemlidir.

 • Ciltte yer alan her hangi bir leke ya da bende büyüme, renginde değişiklik olması.
 • İyileşmeyen yaralar meydana gelmesi.
 • Cildinizde çıkan yeni lekelerin diğerlerinden daha farklı, daha çirkin görünmesi.
 • Kırmızılık ya da sınırın ötesinde farklı bir şişlik.
 • Var olan benin yüzeyinin değişmesi, tümsekleşmesi, kanama ya da yumru şeklinde görüntü.
 • Hassasiyetin, kaşınma ve kızarıklığın artması.

Cilt Kanserinin Tedavisi

Cilt kanseri tedavisinde amaç kansere neden olan hücrelerin tamamının diğer hücrelere zarar vermeden çıkarılıp alınmasıdır. Cerrahi işlem ile bu amaç kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Cerrahi müdehaleden sonra her hangi bir iz kalmaması için ekstra işlemler uygulanabilir. Tümörün cinsi ve büyüklüğüne göre cerrahi işlem öncesinde tümörün küçülmesi için ekstra işlem yapılabilir.

Tüp Bebek Nedir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir