Cilt Maskesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Cilt Bakımı, Güzellik

Cilt Maskesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zaman zaman mevsimsel etkiler, cildin genel yapısı ve çevresel faktörlere bağlı olarak ciltte bozulmalar meydana gelebilir. Ciltte farklı şekilde etkisini gösteren bu bozulmaların önüne geçmek, daha genç, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için doğal cilt maskeleri uygulanır. Evde doğal malzemeler ile hazırlanan bu maskeler, ciltte oluşan sorunların hafifletilmesi ve çözülmesi için belirli aralıklar ile uygulanmalıdır. Her cilt maskesinde kullanılan maddeler farklı olduğu için etkisi de farklıdır. Hazırladığınız maskesinin etkisinin en yüksek seviyede olması için cilt maskesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusuna göz atmanızda fayda vardır. Aksi halde hazırladığınız maskeyi uygun şekilde yapmadığınızda etkiden çok cildinize zarar verebilirsiniz.

Cilt Maskesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt maskesi yaparken ve uygularken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurarak evde cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Aşağıda cilt maskesi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sizlerle paylaştık…

  • Cilt maskesini uygulanmadan önce mutlaka cildin güzel bir şekilde temizlenmiş olması gerekiyor. Özellikle makyaj kalıntılarından tamamen temizlenmesi cilde uygulanan maskelerin etkisinin artmasına yardımcı olacaktır.
  • Cildi temizledikten sonra mutlaka yumuşak bir havlu ile kurulayın.
  • Hazırlanacak olan maskeye göre malzemelerin taze olmasına dikkat edin.
  • Malzemelerin tarifte verildiği ölçülerde kase içine eklenmesi ve homojen kıvam alana kadar karıştırılması önemlidir.
  • Hazırlanan maskelerden bazıları sadece vücudun belirli bölgeleri için uygulanabilir. Bu unsura dikkat edilmesinde fayda vardır.
  • Maskeleri uygularken ihtiyaç olan alanlara iyice işlemesi için masaj yaparak yuvarlak hareketler ile uygulamaya dikkat edin.
  • Her maskenin bekleme süresi farklıdır. Bu nedenle bekleme süresi kadar maskeleri cildinizde bekletip sonrasında bol su ile durulayın.
  • Bazı maskelerin cildi kurutma özelliği olduğundan uygulama sonrasında nemlendirici sürülmesi gerekebilir.
  • Her maskenin etkisi farklıdır. Bu nedenle her maskenin uygulanma dönemi de farklıdır. Bazı maskelerin her gün uygulanması zarar vermezken, bazı maskelerin haftada bir ya da sadece 2 kere uygulanması gerekir.
  • Cilt maskelerini cildinizdeki sorun sonlanana ya da hafifleyene kadar uygulayabilirsiniz.

Doğal cilt maskesi tariflerini hazırlarken ve uygularken yukarıda belirttiğimiz şekilde dikkat edilmesi gerekenleri mutlaka göz önünde bulundurun. Bu şekilde etkili bir cilt bakımı yapıp istediğiniz doğal güzelliğe daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir