Doğal Sivrisinek Spreyi Tarifi
Pratik Bilgiler

Doğal Sinek Kovucu Sprey Tarifi

Doğal sinek kovucu sprey tarifi özellikle yaz aylarında çok ihtiyaç duyulan doğal formüllerdendir. Evinde kimyasal kullanmak istemeyen, kimyasal maddelere karşı hassasiyeti olan ya da küçük çocuk sahibi olanların daha fazla ihtiyaç duyduğu bu tarifi sizler için paylaştık. Siz de bu malzemeleri kullanarak doğal sinek kovucu sprey tarifini hazırlayabilirsiniz.

Doğal Sinek Kovucu Sprey Tarifi

Yaz aylarında özellikle gece saatlerinde rahatsız edici olan sivrisinekler, her yaştan insanın kabusu haline gelebilir. Hem kişisel olarak hem de ailecek bu sorunun üstesinden gelebilmek için özel sinek kovucu spreyler kullanılabilir. Evde hazırlanabilecek doğal sinek kovucu tarifinin malzemeleri, yapımı ve kullanımını daha fazla sözü uzatmadan paylaşmak istiyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Spreyli cam şişe 10-50 ml. (Biz 30 ml.lik kullandık; plastik şişe kullanmayın çünkü uçucu yağlar plastiği eritebilir)
  • 12 damla sitronella (limonlu melisa) yağı
  • 18 damla biberiye yağı
  • 6 damla çay ağacı yağı
  • 9 damla karanfil yağı
  • 12 damla portakal yağı
  • 12 damla okaliptüs yağı
  • 9 damla lavanta yağı
  • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı

Spreyi hazırlamadan önce şişenin yarısını içme suyu ile doldurun. Şişedeki suyun üzerine yukarıda belirttiğimiz kadar uçucu yağları damlatın. Yağlar suyun üzerinde katman oluşturacaktır. En son şişe üzerine karbonatı ekleyin. Şişenin kapağını kapatıp iyice çalkalayın. Karışım içinde karbonatın tamamen erimesi için bir kaç kere bu işlemi tekrar edin. Sonrasında spreyli bir şişe içine koyup istediğiniz zaman göz ve ağız çevresi hariç cildinize uzaktan uygulayabilirsiniz.

Hazırladığınız evde sinek kovucu sprey sıcakta bozulabilir. Bu nedenle güneş görmeyen, serin ve kuru yerde saklamaya özen gösterin. Saklama alanına çocukların erişemeyeceğinden emin olun. Spreyi uygularken göz ve ağız çevresinden uzak tutun. Bazı yağların göz yakma özelliği olduğundan gözlerinize zarar verebilir. Karışım içindeki bazı yağlar, hassas cilt ve çocuklar için sakıncalı olabilir. Mutlaka uygulama öncesinde cildin ufak bir kısmına bu spreyden sıkıp kızarıklık, kaşıntı olup olmadığına bakmaya özen gösterin. Spreyin sıkıldığı alanda farklılık gözlemlendiğinde spreyin uygulanmamasına özen gösterilmesi gerekir. Alerjik reaksiyon gösterenlerin sivrisinekler için başka yöntemler denemelerinde fayda vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir