Domates Turşusu Tarifi
Yemek Tarifleri

Domates Turşusu Tarifi

Domates, yaz kış manavlarda bulunan bir sebzedir. Ancak yazın tam zamanında alınan domateslerin tadı bir başka olur. Kış aylarında da bu lezzeti yakalamak için taze taze alınan domateslerden soslar ve turşular yapılır. Bu yazımızda sizler için domates turşusu tarifi malzemeleri ve detaylarını paylaşacağız. Siz de kış aylarında yaz domatesi lezzetini yakalamak için bu tarifi hazırlayabilirsiniz.

Domates Turşusu Tarifi

Domates turşusu kışın sevilen tatlarından biridir. Kışın yemeklerin yanlarında salatalarda ya da mezelerde bu turşuyu kullanabilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre ister acılı, isterseniz de acısız olarak hazırlayabileceğiniz domates turşusunun detaylarına gelin birlikte geçelim.

Domates Turşusu için Malzemeler

  • 5 kg domates (ne çok olmuş ne de ham)
  • 2 baş sarımsak
  • Bir avuç cin biberi
  • 1 litre sirke
  • Aldığı kadar su
  • Tuz (kalın salamura tuzu)(1 su bardağına yakın)
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Domates Turşusu Yapılışı

Domates turşusu için ne çok ham ne de çok olgunlaşmış domatesler kullanın. Kullanılacak olan domateslerin seçiminde bu noktaya dikkat edilmesi gerekir. Seçtiğiniz domatesleri üzerlerinde kalıntı olmayacak şekilde yıkayın. Turşu suyunun içlerine işlemesi için çatal ile domateslerin üzerine bir kaç kere delik açın. Domatesleri temizlediğiniz cam kavanozların içine yerleştirin.

Sarımsakların kabuklarını soyun. Biberleri de yıkayıp uç kısımlarından biraz kesin. Eğer acı sevmiyorsanız tatlı biber kullanabilirsiniz. Tatlı biberlerin uç kısımlarını kesmenize gerek yok. Hazırladığınız biber ve sarımsakları da domateslerin üzerine yerleştirin.

Kavanoz içine sirke, tuz, limon tuzunu koyun. Kalan boşluğu dolduracak şekilde içme suyu ekleyin. Kavanoz kapağını sıkıca kapatın. Serin ve güneş görmeyen bir yere kaldırın. 3-4 hafta sonra turşuyu tüketmeye başlayabilirsiniz. Kavanozu açtıktan sonra buzdolabında saklamanız daha iyi olacaktır.

Domates turşusu yapımı için verilen malzeme miktarı 5 litrelik kavanozlar için geçerlidir. Daha fazla ya da daha az hazırlamak için malzeme miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Turşuları kurmadan önce kullanacağınız kavanozlar ve kapaklarını yıkayıp temiz bir bez ile kurulamanız gerekir.

Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır * Tıklayın

Turşu Kaç Kalori * Tıklayınız

Domatesli Biber Turşusu Tarifi * Tıklayın

Youtube

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir